Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli gruplar sınırda gösteri hazırlığı yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Kuşatmayı Kırma Komitesi, Gazze’deki camilerden ve hoparlörlerden yapılan azim ve kararlılık çağrılarının ardından doğu sınırı boyunca çok sayıda göstericinin toplanmasına yönelik hazırlıklarını tamamladı. Büyük Dönüş Yürüyüşü Uluslararası Koordinasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Asım Hamad’a göre yürüyüşün etkili olarak kullanılması kararı iki temel nedene dayanıyor. Bunlardan ilki 12 yıl süren kuşatmanın kaldırılması, diğeri de ateşkese yönelik somut bir sonuç alınamaması.

Hamad’ın açıklamasına göre Gazze halkı herhangi bir çözüm umudu olmaması nedeniyle dönüş yürüyüşlerini sürdürmeye ve mümkün olan her şekilde bu çabaya hız vermeye çalışıyor.

Uluslararası normlar ve insan hakları, her türlü gücü kullanmaktan çekinmeyen işgale karşı kendi araçlarıyla karşı koyan Müslüman göstericilere ateş açılmasını ve güç kullanılmasını yasaklıyor.

Hamad, Filistinlilerin işgal yönetimini Filistin halkının haklarına riayet etmek zorunda bırakmak için uluslararası hukuk tarafından yasaklanmayan tüm araçları kullanma kararı aldıklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde bu ve üretilen yeni araçlar çerçevesinde gerilime şahit olabiliriz” dedi.

Şarku’L Avsat’ın edindiği bilgilere göre İsrail’i baskı altına almak için sınırın 5 noktasında düzenlenen dönüş yürüyüşleri, Hamas’ın da aralarında bulunduğu Filistinli gruplar için stratejik bir seçenek haline geldi.

Kahire’de yapılan görüşmelerde siyasi düzeyde somut sonuçlara varılamaması üzerine Hamas ve göstericiler, Gazze sınırında hareketlilik yaşanması beklentisiyle İsrail’in askeri birlikleri ve Demir Kubbe hava savunma sistemiyle güçlendirdiği sınırlardaki gerilimi artırma kararı aldı.

Sınırda ise halen üzerinde Filistinlilerin göç ettiği şehirlerin ismi yazan çadırlar duruyor. Bazı satıcılar için ekmek kapısı olan bu sınır noktalarında protestoların başlamasından bir gün önce gençler gösteri düzenliyor.

Büyük çapta katılımın beklendiği gösteriler için lojistik hazırlıkların tamamladığını belirten Filistinli kaynaklar, Gazze’deki İslami Cihad Hareketi’nin yeni Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale’nin sınırdaki gösterileri ve mevcut durumu ele alan bir konuşma yapması beklendiğini aktardı.

Kaynaklara göre önümüzdeki günlerde gösterilere daha fazla katılım olması bekleniyor.