Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli Hristiyanlar Noel kutlamalarını iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs’ten Beytüllahim’e, Celile’den Gazze Şeridi’ne kadar birçok bölgeden bir araya gelmeyi planlayan Filistinli Hristiyan cemaatler, Doğuş Kilisesi’nde düzenlenmesi planlanan Noel kutlamalarını iptal etti. Geçtiğimiz gece düzenlenmesi planlanan kutlamanın yanı sıra birçok sanatsal etkinlik de iptal edildi. Cemaatler, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma’ kararını protesto için sade ayinler yapmayı tercih etti.

İptal kararı, Noel’i kutlamak üzere Beytüllahim’e gelen Filistinli Hristiyanların yanı sıra yabancı turist sayısında gözle görülür bir azalmanın ardından alındı. Öyle ki Doğuş Kilisesi bölgesi İsrail güvenlik güçleri tarafından kuşatılırken Kudüs de adeta kışlaya dönüştürüldü. İsrail’din Noel kutlamalarında güvenliği sağlamak için güçlerini teyakkuza geçirme kararı aldığı belirtildi. Polis sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre kararın turistlerin ve misafirlerin Batı Şeria’daki Filistin şehirlerine geçişlerini kolaylaştırmak için alındığı öne sürüldü.

Kudüs, Beytüllahim ve Beyt Sahur’daki oteller, turistik mağazalar ve restoranlar ise turist sayısındaki hızlı düşüş sebebiyle şikâyetçiydi. İsrail Turizm Bakanlığı, turist ve yabancı hacıları kutlamaların iptal edildiği Celile’deki Nasıra’ya yönlendirirken, bölgedeki otellerin tamamının dolduğu kaydedildi. Söz konusu otellerin yarısında İsrailli Yahudiler konaklarken, otellerde yaklaşık 60 bin turist ve ziyaretçi olduğu açıklandı.

Diğer taraftan Tel Aviv yönetimi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki sayıları birkaç bin olan Filistinli Hıristiyan’a Nasıra’ya ve Hristiyanlar için kutsal mekânların yer aldığı bölgedeki köylere ziyarette bulunmaları için İsrail’e giriş izin verdi. Aynı şekilde Cenin bölgesinden resmi bir Filistinli heyetin de Rum Katolik Kilisesi’nin bulunduğu Kafr Kanna beldesini ziyaret ettikleri belirtildi. Heyet, Peder Dr. Simon Khoury tarafından karşılandı. Cenin Valisi Muhammed Ahmed Ebu el-Rub’un başkanlığındaki heyette, Ticaret Odası’ndan Ahmed Nezzal, işadamı Muhammed Ebu el-Hasan, Amerikan Arap Üniversite’nde öğretim görevlisi olan Dr. İyad Dalbah ve Muhammed Ebu Karem’in de bulunduğu kaydedildi. Heyet, yeni yıl vesilesiyle tebriklerini sunarken bölge müftüsü de “Mesih’in doğumunu kutlayan tüm Filistin halkı için mutluluk ve hayır” talebinde bulundu. “Mesih’in doğuşu, barış ve sevginin doğuşu demektir” ifadelerini kullandı. Heyet üyeleri de Filistin halkının işgalin getirdiği engellere rağmen güzel vesilelerle yaşamlarını sürdürdüğünü belirtirken başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulacağına olan inançlarını dile getirdi. Peder Khoury de ziyaretten dolayı heyete şükranlarını sunarken bölgede adil bir barışın sağlanacağına olan ümidinin sürdüğünü vurguladı.

Hristiyan din adamlarından Kudüs mesajı

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Hristiyan dünyasıyla ilgili işlerden sorumlu ismi Peder Manuel Müslim, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Malta Dışişleri Bakanı Carmelo Abela, Ürdün Turizm Bakanı Lina Annab’ın yanı sıra birçok devletin konsolosu ve dini liderinin huzurunda bir konuşma yaptı. Müslim, bu yılki Noel töreninin ilk ve son mesajının, Kudüs’ün işgal altında bir Arap İslam ve Hristiyan şehri olduğunu söyledi. Filistin devletinin ebedi başkenti olduğunu vurguladı. Peder Müslim, bu sloganın Beytüllahim ve çevresindeki sokaklarda da yükseldiğini de kaydetti.

Kudüs Latin Patriği Başpiskopos Pierbattista Pizzaballa, Mahmud Abbas’ın katıldığı bir Noel vaazı verdi. Başpiskopos, barışın inananlar açısından önemine dikkat çekerken makam sahiplerine de “Cesaret edin ve kendinizi bunun için riske atın. Yalnız olmaktan korkmayın. Değerlerinizi de terk etmeyin” çağrısında bulundu. “Kudüs barış şehridir. Herkesi seven bir annedir” diyen Başpiskopos, Kudüs ve barış için dua etme çağrısında bulundu. Liderlerden ve siyasetçilerden görevlerinde kararlı olmalarını ve net bir vizyon oluşturmalarını istedi.