Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli mahkûmdan İsrail askerini kaçırma planı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli üst düzey bir istihbarat yetkilisi, Filistinli bir mahkûm tarafından yapılan ‘İsrailli bir askeri kaçırma planının’ güvenlik güçleri tarafından engellendiğini açıkladı.

İstihbarat yetkilisi Yuval Bitton, Herzliya’daki bir merkezde düzenlenen terörle mücadele konferansında yaptığı konuşmada, bu planın Bisan kenti yakınlarında yeni yapılan Gilboa Cezaevinde bulunan mahkûm Muhammed İbrahim Naif tarafından yapıldığını bildirdi.

Naif, Dulkerem ilçesinin Şuviki kasabasındaki Fetih Hareketine bağlı Aksa Şehitleri Tugayının liderlerinden biri. Daha önce 13 İsraillinin ölümünden sorumlu tutularak 13 yıl hapse mahkûm edilen Muhammed İbrahim Naif, işgal güçleri tarafından yapılan uzun bir kovalamacanın ardından 2002 yılında tutuklandı.

İsrailli yetkili Bitton, Filistinli tutukluların hapishane dışındaki silahlı operasyonlarda oynadıkları role dikkat çekerken, bu operasyonları hapishane içinde de yürütmeye devam etmekten korkmadıklarına vurgu yaptı.

Bitton konuşmasında, 42 yaşındaki Naif’in yaptığı İsrailli bir askeri kaçırma planının güvenlik güçlerine cumartesi günü ulaştığını ve bu planın başarılı bir şekilde engellendiğini aktardı.

İstihbarat görevlisi Filistinli mahkûmların bu kaçırma planlarını başka alternatiflerinin olmadığı için hapishaneden kurtulma amacıyla yaptıklarını ekledi. Ayrıca işgal hapishanelerinde tutuklu mahkûmların sürekli olarak operasyon planı yürütmek için saha hücrelerini yönlendirmeye, motive etmeye ve kaçırma eylemlerine odaklamaya çalıştıklarını söyledi.

Yuval Bitton bu kaçırma planlarının Filistin laik ve dini toplumunun bir parçası olduğunu, Batı Şeria’daki esirlere karşı Gazze’deki mahkûmları diğer şehirlerdeki esirlere karşı ise kamplar ve köylerdeki mahkûmları takas etmek istediklerini bildirdi.

Bitton konuşmasını, “Filistinliler arasında İsrail’in çıkarlarına hizmet eden bazı iç çatışmalar var. Biz bu gruplar arasında ve içinde yer alan iletişim ve bölünme çizgileri üzerinde durmaktayız. Bu çatlakları derinleştirmeye ve onların birleşmesini engellemeye çalışıyoruz. Çünkü ortak düşmanın varlığı, Filistin halkını birleştiren bir faktördür” sözleriyle sonlandırdı.