Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli sanatçı Rim Banna 52 yaşında kansere yenik düştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uzun süredir kanserle mücadele eden Filistinli sanatçı Rim Banna 52 yaşında öldü. Filistin Kültür Bakanı Ehab Bessaiso, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada “Banna hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Ama bu Filistinli kız kardeşimiz bugün, şafak vakti gökyüzünde melekler ile uçmayı seçti. Rim Banna’yı sonsuzluğa uğurladık. O hep aklımızda şarkı söylerkenki haliyle kalacak” ifadelerine yer verdi.

Özellikle söylediği halk şarkılarıyla hafızlarda yer edinen Banna, birçok yerli, Arap ve uluslararası festivale katılmışı.

Banna geçen ay Facebook sayfasından 20 Nisan 2018’de Filistin direnişini yücelten albümünün çıkacağını duyurmuştu.

Filistin Kültür Bakanı Bessaiso yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“1966 yılında doğan Rim Banna Filistinli şarkıcı ve besteci, aynı zamanda bir müzisyen ve aktivistti. Filistinli bir şair olan Zuhaira Sabbagh’ın kızı olan Banna, işgal altındaki Filistin’deki Nasıra’da doğdu. İşgale ve Filistin’e karşı mücadelenin ilham verici bir sembolüydü. Filistin kültürünün büyük kaybı olarak belirtilen Rim Banna, bir Filistinlinin vatanına ve halkına en güzel şarkıları bırakabileceğini gösterdi.”

Filistin Kültür Bakanlığı 2016’da yılın kültürel figürü olarak Rim Banna’yı seçmişti. Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Sesi dağın zirvesinde kalacak. Ruhunu yansıtan ülkenin havasını soluyacak” ifadelerine yer verdi.

Eski Başbakan Selam Feyyad da Facebook sayfası üzerinden yayınladığı taziye mesajında “Merhamet ve huzur ruhu içinde yat Rim. Asi sesin ve zulme karşı isyanın gelecek nesi için de Filistin’e ilham vermeye devam edecek” dedi.

Filistinli şarkıcı Muhammed Asaf, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Rim Banna dünyamızı sevgi ve sanat ile doldurduktan sonra bizi terk etti. Şarkıları ve ezgileri, Filistin ve Filistin içindi. O şarkı söyler, yastıkları nakış gibi işler ve Nasıra’daki balkonuna çiçekler ekerdi. Onun yaşamı sadece Filistin kimliği, kültürü ve sanatı vasıtasıyla mücadele ile değil, aynı zamanda cesaret, umut ve meydan okuma ile kansere karşı da savaşla geçti” dedi.

Birçok sanatçı ve aktivists de sosyal medya hesapları üzerinden taziye mesajı yayınladı.