Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinliler, ‘Filistinli Mahkumlar Günü’nü andı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler, dün, İsrail hapislerindeki mahkumların serbest bırakılması ve konunun gündeme gelmesi için bir takım etkinlikler düzenleyerek ‘Filistinli Mahkumlar Günü’nü andı.

Filistinli Mahkumlar Kulübü’nün Filistinli Mahkumlar Günü vesilesiyle yayınladığı raporda, 1948’de İsrail işgalinin başlangıcından bu yana yaklaşık 1 milyon tutuklama vakası belgelendiği bilgisi yer alırken, şu anda İsrail cezaevlerinde 350 çocuk, 62 kadın (21’i anne), 8 küçük kız ve Filistin Yasama Konseyi’nden 6 milletvekilinin de içerisinde yer aldığı toplam 6 bin 500 Filistinli mahkumun İsrail cezaevlerinde tutulduğuna dikkat çekildi.

85 tutuklunun 20 yıldan fazla süredir İsrail cezaevlerinde tutulduğuna işaret edilen raporda, İsrail makamlarının Filistinlilere karşı idari gözaltı politikasını uygulamaya devam ederek cezaevlerinde yaklaşık 500 idari tutuklunun bulunduğu belirtildi.

Raporda, 26’sı kanserli olmak üzere, kronik hastalıklardan muzdarip ve acil tedaviye ihtiyaç duyan yaklaşık 700 mahkum olduğu ifade edilirken, bu yılın başından Mart ayının sonuna kadar 369’i çocuk ve 36’sı kadın olmak üzere bin 928 tutuklama vakası kaydedildiği bildirildi.

Kulüp, 2018 yılında cezaevinde hayatının kaybeden mahkum sayısının 215’e ulaştığını, bunlardan bir kısmının tıbbi ihmal sonucu ve bir kısmının da kasten öldürme sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Filistin’deki çeşitli bölgelerde, dün, mahkumlarla dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla yürüyüşler gerçekleştirilirken, El-Bira şehrinde içlerinde Filistin Otoritesi’nden yetkililerin de bulunduğu göstericilere İsrail askerleri tarafından müdahale edilerek, göz yaşartıcı gaz kullanıldı.

Filistin Esir İşleri Heyeti Başkanı İsa Karaka, yürüyüş esnasında gazetecilere verdiği demeçte, İsrail’in savaş suçlarına karşı uluslararası mahkemelerdeki prosedürlerin tamamlanması gerektiğini dile getirerek, İsrail makamlarına karşı doğru tedbirlerin alınacağına dair umudunu dile getirdi.

Filistinli mahkumların İsrail cezaevlerinde zor şartlar altında bulunduğunu söyleyen Karaka, İsrail’in uluslararası toplumun sessizliğini istismar ederek mahkumlar hakkında her gün keyfi, ahlaksız ve insanlık dışı eylemler ile ırkçı yasaları yürürlüğe koyduğunu ifade etti.

Filistinli Mahkum Aileleri Komitesi ise, dünyanın her yerinde Filistinli mahkumlarla dayanışma içinde olup, mahkumların gerçek bir tehlike içinde olduğuna dikkat çekerek, İsrail işgaline karşı Filistin’in yanında durma çağrısında bulundu.

Filistinliler, dün, ayrıca Beytullahim, Nablus, El Halil ve Tubas şehirlerinde de Filistin Mahkumlar Günü dolayısıyla kitlesel mitingler düzenleyerek, mahkumların serbest bırakılmalarının sağlanması ve İsrail’in uygulamalarına karşı durulması için Filistin liderliği ve tüm uluslararası kurumlara çağrıda bulundu.

Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, “Kahraman mahkumların özgürlüğü, liderliğin ve hükümetin önceliğidir” derken, uluslararası toplum, kurum ve kuruluşlardan Filistinli mahkumların temsil ettiği insanlık onurunun korunması ve savunulmasını talep etti.

Hamas Hareketi de Mısır’ın arabuluculuğunda Hamas ve İsrail arasında yapılan Wafaa al-Ahrar isimli takas anlaşmasında (Onbaşı Gilad Şalit’in anlaşması) serbest bırakılıp ardından yeniden tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını sağlaması için Mısır’a çağrıda bulundu.