Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinliler uluslararası soruşturma açılmasında ısrar ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) geçenlerde attığı adımı engellemesine rağmen Filistinli yetkililer, hükümetin Toprak Günü olaylarıyla ilgili uluslararası soruşturma yapılması için harekete geçtiğini açıkladı.

Filistin’in BM İnsan Hakları Komisyon Üyesi İbrahim Harişe, BM Genel Sekreteri’nin tüm taraflarla görüşerek Toprak Günü olaylarıyla ilgili soruşturma açabilmek için çalıştığını ifade etti ve “Bu iş ABD’nin vetosuyla bitmedi” dedi.

Filistin BM temsilcisi Riyad Mansur, Cuma günü Gazze’de geri dönüş hakkı için yapılan yürüyüşte 17 Filistinli’nin öldürülmesiyle ilgili olarak soruşturma kararı alınması için BM’yi olağanüstü toplantıya çağıran Kuveyt ile birlikte çalışıyor.

Harişe, BMGK’da çabalar başarısız kalırsa, konu Cenevre’de tartışılacak ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile görüşülecek” dedi.

Bilindiği gibi ABD, Cumartesi günü BMGK’da toplantı çağrısı yapan Kuveyt’in hazırladığı taslak bildiri metinini engellemişti. Bildiri, “Toprak Günü”nde yaşanan şiddet olaylarının bağımsız ve şeffaf bir şekilde soruşturulması talebini içeriyordu. Bu şiddet olaylarında 17 kişini yaşamını yitirmiş, yaralanan 1400 kişi içinden 758’i gerçek diğerleri plastik mermi ve göz yaşartıcı bombayla yaralanmıştı. Taslak metinde sivil insanların haklarını içeren uluslararası insan haklarına saygı gösterilmesi istenmişti.

BM Genel Sekreteri ve AB ve diğer devletlere muhalefet eden ABD’nin itirazı, BM’nin kararını boşa çıkardı.

BM Genel Sekreteri António Guterres bağımsız ve şeffaf bir soruşturma için oturum düzenlemeden önce AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini gibi İsrail’in göstericiler üzerine kullandığı gerçek mermiler konusunu ele alma çağrısında bulundu. Ancak İsrail bu konuda herhangi bir uluslararası kurumla işbirliği yapmayı reddederek gençlerin sınırı geçmeye çalıştıkları için hedef alındığını söyledi. İsrail, Yahudi Pesah Bayramında BM’nin çabalarıyla ilgili olarak büyükelçisi Danny Danon aracılıyla şikayetini iletti.

Danon, Yahudilerin Pesah Bayramı kutlamaları arefesinde Kuveyt’in toplantı talebini eleştirdi. Konsey toplantının bayramın bir gün sonrasına erteleme talebini reddetmişti.

Danon “Bu bayramın istismar edilmesinin İsrail’in bölgede ortalığı karıştırmak için harekete geçen Hamas’a karşı kullanılan şiddetin gerçeğini ortaya koymaya engel değildir” dedi.

Buna karşılık Hamas Merkez Komite Üyesi Fetih Muhammed Aştana İsrail’in işlediği suçlardan dolayı -ki son olarak işgalin bitmesi için düzenlenen barışçıl gösterilerde 17 kişiyi katletti- yargılanıp cezalandırılması gerektiğini söyledi. Pazar günü Oxford Üniversite’sinden bir öğrenci grubuyla bir araya gelen Aştana “Uluslararası toplum Gazze’de yaşanan son olaylar üzerinde ciddiyetle durmalı ve İsrail’i uluslararası sözleşmelere uymaya zorlayarak Filistin halkını korumalıdır.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas bu koruma talebini defalarca iletmiş bu talebi son olaylarda Filistin direnişini överken bir kez daha yinelemişti.

Cuma gününden beri Gazze’de her gün çatışmalar yaşanıyor. Yürüyüşü organize edenler eylemlerin 15 Mayıs’ta“Nakba” gününün yıldönümüne kadar süreceğini açıkladılar. Dün İsrail ordusu sınır bölgesinde üç Filistinliyi yaraladı. Başından yararlananlardan birinin durumu ağır.

Yine İsrail yaptığı resmi açıklamada iki Filistinli’nin cenazesine el koyduğunu itiraf etti. İsrail hükümetinin Facebook aktivitelerinin koordinatörü olan Yoav Mordechai şunları söyledi: “İsrail ordusu sınırda ateş açma girişiminde bulunduğu için öldürülen Musab el- Selul ile Muhammed Rubaiye’nin cenazelerine el koymuştur.” İsrail ordusu sınırda alarm durumunu sürdürüyor ve beklentisi daha vahim olayların gerçekleşeceği yönünde.

Öte yandan İsrail Devlet Başkanı Benyamin Netanyahu Filistinlilere ateş açan askerlerine ülke içinde ya da dışında herhangi bir dava açılmasını kabul etmeyerek onları şöyle övdü: “ Devletimizin sınırlarını koruyan ve halkımızın bayramlarını kutlamalarına imkan veren askerlerimiz tüm hürmete layıktır. Savunma bakanı Avigdor Lieberman’ın yaptığı gibi İsrail, egemenliğini ve vatandaşlarının güvenliğini korumak için çok sıkı bir şekilde çalışıyor.”

Ancak ordu çevrelerinin belirttiği gibi İsrail yasalarına göre İsrail askerlerinin ateşiyle ölen siviller, soruşturma konusu yapılması gerekiyor. Ancak bu yasa 2015 Nisan ayından beri Gazze olayları için uygulanmıyor. Oysa askeri başsavcının kararlarına itiraz etme imkanı veren Yargı danışmanın talimatları Yürürlüğe girdi. Bu karar uluslararası teamülleri delecek şekilde gerçekleşen askeri operasyonlar neticesinde verilmişti. Bu talimata binaen soruşturma yalnızca İsrail ordusu uzmanları tarafından gerçekleştirilebilecek. Askeri olmayan biri tarafından değil. Soruşturma doğru kararlar alınabilmesini sağlayacak şekilde kapsamlı olacaktı.”

Ordu, “Büyük Dönüş Yürüyüşü” sırasında ortaya çıkan olayların, memurların ders çıkarmasına yardımcı olmak için bir ön çalışma olarak araştırıldığını doğruladı. Şimdi, Genelkurmay Başkanı veya Güney Tugayı Komutanı tarafından tüm olayların kapsamlı bir şekilde belirlenmesi için soruşturma açılması gerekiyor.