Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinlilerin Batı Şeria’daki zeytin ağaçları kesiliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı Şeria/Şarku’l Avsat

Filistinlilerin Batı Şeria’daki zeytin ağaçlarının kimliği belirsiz kişi yâda kişiler tarafından kesildiği belirtildi.

Filistinli çiftçi Mahmud Ebu Şenar, gece geç saatlerde bazı kişilerin bahçeye girerek iki sıra zeytin ağacını kestiğini söyledi. Arazi ile ilgilenen Şenar, “Pazar günü buraya geldik ve ağaçların kesildiğini gördüğümüz an şok olduk. Arazinin sahibini aradım. İsrail güvenlik güçleri de geldi ama boşuna” dedi.

Mahmud Ebu Şenar, son haftalarda Batı Şeria’da bulunan Ramallah yakınlarında çalıştığı arazilerde yaklaşık 200 ağacın tahrip edildiğini söyledi. Ağaçların tahrip edilmesi sonucu binlerce dolarlık zararın meydana geldiğini belirten Şenar, “Kim böyle bir suç işler ki? Anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Filistin topraklarında bolca bulunan zeytin, 50 yıldan fazladır İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria’nın tüm vadi ve yamaçlarını kaplıyor.

Sıcak yaz aylarından sonra başlayan yağmurlar, çiftçilerin ürünlerini toplamaya başlamalarının bir işareti olarak yorumlanırken, hasat zamanı pek çok çiftçi, yakın bölgelerdeki yerleşimciler tarafından sindirme politikası ve şiddete maruz kalıyorlar.

Bir kısmı misilleme olarak yapılan olayların asıl hedefinde çiftçiler bulunmuyor. İnsan hakları aktivistleri bazı durumlarda, aşırılıkçı yerleşimcilerin Filistinlilerin mülkünü yok etme arzusundan kaynaklı öfkeyle zeytinliklere zarar verdiğine vurgu yapıyor. Bölge halkı zeytinliklere zarar verme olayının, yakınlarda bulunan İsrailli yerleşimciler tarafından gerçekleştirildiğini düşünürken, bazı aktivistler ise İsrail hükümetini harekete geçmeye zorlamak için bu tür olayların patlak verdiğini ifade ettiler.

Birleşmiş Milletler (BM) bu yıl 7 binden fazla ağacın tahrip edildiğini açıklarken, bu rakam 2016 yılında 6 binden daha azdı.

İnsan hakları aktivistleri Filistinlilerin mahsullerinin tahrip edilmesine karşı yetkililerin herhangi bir çaba sarf etmediğini belirterek, olayla alakalı İsrailli yerleşimcileri suçladılar.

Bölgede devriye gezen İsrailli birlikler, amaçlarının Filistinlilere “yardım etmek” olduğunu söylese de, bölge halkı Tel Aviv güçlerinin olaylar konusunda taraflı davrandıklarını ifade ediyor.

Filistinli çiftçiler, yerleşimcilerin 2 gün önce ağaçlarını tahrip ettiklerini görevlilere bildirmelerine rağmen İsrail güçlerinin yerleşimcilerin yanında olarak onlara destek verdiklerini belirtti.

Bölgede yaşayan Caroline, her yıl onlarca Filistinli yerleşimcinin çalışmak için zeytinliklere gittiğini belirtirken, İsrail birlikleri tarafından çoğu zaman yollarının kesildiğini söyledi.

Caroline, “Zeytin bahçelerine ulaştığımda yerleşimcilerin ağaçları kestiğini fark ettim. Kesilmiş ağaçlarda zeytin yoktu” dedi.