Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Finans Sektörünü Geliştirme Programı 2020’nin lansmanı yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Şucaa el-Bukmi

Salı akşamı başkent Riyad’da bir araya gelen Suudi yetkililer, Finans Sektörünü Geliştirme Programı 2020’yi detaylarıyla açıkladı.

Yetkililer, ülkelerinin ‘2030 Vizyonu’ doğrultusunda sigorta sektörü, finans sektörü ve mali piyasanın geliştirilmesinin önemini anlattı.

Program için önceliğin, finans piyasası, sigorta sektörü, finans şirketlerde finansal farkındalığın artılması, tasarruf sisteminin desteklenmesi olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan Para Ajansı (SAMA) Başkanı Dr. Ahmed el-Halifi lansmanda yaptığı konuşmada, finans sektörünün önemine ve ekonominin çeşitlendirilmesindeki rolüne dikkat çekti. El-Halifi, bu sektördeki herhangi bir aksamanın, ekonomiyi bir bütün olarak aksatacağını kaydetti. 2008’deki küresel finans krizinin bunun en iyi kanıtı olduğunu belirten SAMA Başkanı, finans sektörünün isteklerinin, 2030 Vizyonu hedefleriyle uyumlu olması gerektiğini de vurguladı.

Sigorta sektörünün, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da (GSYİH) daha büyük bir rol oynaması gerektiğini vurgulayan Ahmed el-Halifi, “Yaklaşık 15 ay önce sigorta şirketlerinin anlaşma oranları yüzde 58’ken, bugünkü oranlar yüzde 72 civarında. Bu rakamlar olumlu olsa da, bizim isteklerimiz daha da büyük” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan bankalarında yüzde 90 civarında işe alım yapıldığını açıklayan SAMA Başkanı, gelecekte bu oranın daha da artmasını ümit ettiklerini vurguladı.

Suudi Arabistan Sermaye Piyasası Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed el- Kuveyz ise lansmanın amacının yatırım seçenekleri tabanını genişletmek olduğunu, bu konuda yatırım yapmak için Suudi Arabistan’ın muazzam bir potansiyeli bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Finans Sektörünü Geliştirme Programı’nın hedefini, Suudi tasarruf sistemini geliştirmek olarak açıklayan konuşmacılar, Suudi Arabistan’daki hanelerin tasarruf oranlarının yüzde 6 olduğunu belirtti. Program sayesinde, bu oranın 2030 yılına kadar yüzde 10’a yükseltilmesi hedefleniyor.

Suudi Arabistan Finans Sektörünü Geliştirme Programı 2020, kapasiteyi güçlendirme ve zorlukların üstesinden gelmek üzere izlenecek yeni bir küresel model oluşturuyor.

Böylelikle ekonominin geliştirilip çeşitlendirilmesi, yeni sektörlere yatırım yapılması, dünya çapında çeşitli yatırımların ülkeye çekilmesi ve geniş bir ülke ekonomisine ulaşılması hedefleniyor.

‘2030 Vizyonu’ çerçevesinde gerçekleşen Suudi Arabistan Finans Sektörünü Geliştirme Programı 2020, üç temel üzerine kurulu. Bunlar, özel sektörün büyümesini destekleyecek finans kurumlarının etkinleştirilmesi, gelişmiş bir mali piyasa oluşturulması ve mali planlamanın güçlendirilmesi.

Program kapsamındaki girişimlerden biri de, 2016 yılında GSYİH’nın yüzde 9’u (213 milyar riyal) olan borçlanma araçları piyasasının 2020’de GSYİH’nın yüzde 15’ine (475 milyar riyal) arttırılması. Bu sayede, finans türev sözleşmelerinin tanıtımı ve satışı için bir pazar oluşturulmasının yanı sıra bu pazarın özel sermaye fonları ve işletme sermayesinin büyümesi ve yayılmasının desteklenmesi ile piyasaya nitelikli yabancı yatırımcıların girişini teşvik edilmesi planlanıyor.