Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Finlandiya’daki terör saldırısında hedef kadınlardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Finlandiya Polisi, ülkede gerçekleşen ve 2 kişinin ölümüne sebep olan saldırıda yeni bilgilere ulaştı. Faslı saldırganın, bıçaklı saldırıda kadınları hedef aldığını açıkladı.

Dün gerçekleşen saldırıda polis, bıçakla etrafa saldırdıktan sonra kaçan şüpheliyi Finlandiya’nın güney batısındaki Turku şehrindeki pazar meydanında gerçekleştirilen bir operasyonla yakaladı.

Finlandiya Ulusal Soruşturma Bürosu Müdürü Christa Granroth gazetecilere şöyle bir açıklamada bulundu, “Saldırıların özellikle kadınları hedef aldığını düşünüyoruz. Erkekler ise kadınları savunmaya çalışırken yaralandı.”

Cinayetle ilgili soruşturma başlatan polis, suçlamaların teröre bağlı cinayet girişimlerini ve diğer cinayet olaylarını da içerdiğini açıkladı. Polis ayrıca, saldırganın 18 yaşında bir genç olduğunu ve 2016 yılı başlarında sığınma talebiyle Finlandiya’ya giriş yaptığını bildirdi. Saldırganın kimliği ve cinayetleri işleme sebebi ise henüz bilinmiyor.

Grantoth olayla ilgili olarak, “Hastanede saldırganla iletişim kurmaya çalıştık, fakat konuşmak istemiyor” dedi.

Şüphelinin yakalanma operasyonunda dizine ateş edilmesinin ardından yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştı.

Polis, olayla ilgili şüpheli görülen 4 Fas vatandaşını, Turku’daki mülteci kabul merkezi olarak kullanılan dairede gözaltına aldı. Zanlıların bıçaklama olayı ve İspanya’da 14 kişinin ölümüne 100 kişinin de yaralanmasına yol açan olay ile ilgili olup olmadıklarını araştırıyor.

Barcelona ve Camprils’deki saldırganların çoğu da Fas kökenliydi. Grantoth, “Elbette, bu, Barcelona’daki terörist saldırılar ile bir bağlantıları olup olmadığı konusunda araştırma yapmamız gereken bir bilgidir” şeklinde konuştu.

Polise göre, Turku saldırısının kurbanları arasında Finlandiyalı vatandaşların yanı sıra, yaşları 15 ilâ 67 arasında değişen İtalya, İsveç ve İngiltere’den vatandaşlar da bulunmakta.

Helsinki Üniversitesi’nden terörizm araştırmacısı Lina Malki ise, ‘YLA’ ajansına, “İspanya ve Turku’da gerçekleşen saldırılar arasında bir ilişki olduğuna inanmak için geçerli bir neden yok. Şüphelilerin Faslı olması yeterli bir kanıt değil” dedi.

Diğer yandan Finlandiya İstihbarat Ajansı (SUPO), terörist tehdidi seviyesini 2. dereceden 4. dereceye yükselterek Kuzey Avrupa’daki terör tehditlerine karşı uyarıda bulundu.

SUPO, Finlandiya’nın radikal propaganda içindeki konumunun güçlendiğini belirtti. Finlandiya, ABD’nin başını çektiği DEAŞ karşıtı koalisyonda yer alan batılı ülkelerden biri sayılıyor.

İçişleri Bakanlığı, kurbanlara bir saygı göstergesi olarak Finlandiya bayraklarının şehrin dört bir yanında dalgalandırılmasını emretti. Yetkililer ise, havaalanları ve tren istasyonlarında güvenliği ve sokaklardaki polis sayısını artırdı. Suriye, Irak ve Türk vatandaşları da, kurbanları onurlandırmak için, saldırının gerçekleştiği Turku Pazar Meydanı’nda bir araya geldi.

2015 yılında, 32 bin 500 göçmen Finlandiya’ya sığınma başvurusunda bulunmuştu. Bu sayı geçtiğimiz yıl Finlandiya’daki geniş güvenlik önlemleri ve iltica kanunları sebebiyle yaklaşık 10 bine düştü. Ancak yetkililer, 2015 yılından bu yana 4 binin üzerinde sığınmacının kaçak yollarla ülkeye girdiğini bildirdi. Kaçak göçmen sayısının artması ise, endişeleri de beraberinde getirdi.