Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fırat Nehri ölü balıklarla kaplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Tarım Bakanlığı’nın, ‘Bağdat’ın balıkçılıkta kendine yetebildiğini’ açıklamasının ardından Babil ili yakınlarındaki Fırat Nehri’nde çok sayıda balığın öldüğü belirtildi.

Fırat Nehri’nde yaşanan olayın ardından Dicle Nehri’nin Diyala ve Bağdat kıyısında ise balık ölümlerinin daha az görüldüğü belirtildi. Irak Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan ise bu olayla ilgili Türkiye’ye suçlama yöneltildi. Balık ölümlerinin 1980’lerden bu yana Türkiye tarafından Irak’a gönderilen su seviyesinin az olmasından kaynaklanan bulaşıcı hastalıkların neden olduğu belirtildi.

Tarım Bakanlığı yayınladığı bildiride, Irak’taki tarım sektörünün veba, hastalıklar, çevresel ve iklimsel değişiklikler gibi pek çok tehlikeyle karşı karşıya olduğunu belirterek, Babil, Diyala ve Bağdat’ta meydana gelen büyük miktardaki balık ölümlerinin hayvancılık sektörünü önemli ölçüde etkilediğini vurguladı.

Bakanlık, Dicle ve Fırat’taki su seviyelerinde görülen düşüşün Türkiye’den gelen su miktarının az olması ve kafes balıkçılığının yapıldığı bölgelerde su akşının durgun olmasından kaynaklandığını belirtti. Açıklamada, kontrollere ve çevresel sınırlamalara uyulmamasının, amonyak gazı salınımından kaynaklanan oksijen eksikliği, mantar ve bakteri enfeksiyonlarına neden olduğu ifade edildi. Açıklamada tüm bu durumların balık ölümlerini artırdığına işaret edildi.

Açıklamada, bakanlığın konuyu takip etmek için bir komite kurduğu ve ruhsatsız balık kafeslerinin kaldırılacağı belirtildi. Sağlık ve Çevre Bakanlığı’nın yanı sıra valilikler ile işbirliği içinde ölü balıkların temizleneceği ifade edilen açıklamada, balık yetiştiricilerinin çevresel kontrolleri ve doğru yetiştiricilik sistemini uygulamakla yükümlülüklere uyması gerektiği tavsiye edildi.

Çeşitli¬ taraflarca eleştirilen Sağlık Bakanlığı, Babil ilindeki balık ölüm durumunun izleneceğini ve yerel pazardaki balık satıcıların ölü balıkların satışına ilişkin sıkı takibe tutulacağını belirtti.

Bakanlık açıklamasında, “Şu ana kadar balık zehirlenmesi vakasıyla karşılaşmadık. Çünkü balıklar ve insanlar arasında yaygın bir hastalık yoktur” ifadeleri kullanıldı. Sağlık kontrolü için nehir suyu, lagün ve balık ağlarından çok sayıda örnek alındığı işaret edilen açıklamada, herhangi bir zehirlenme durumunun olmadığı ifade edildi.