Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fırat’ın doğusunda yeni bir parti kuruluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), bugün, Rakka’da yeni bir parti kurduğunu ilan edeceğini duyurdu. Almanya Haber Ajansı’na (DPA) bilgi veren SDG kaynakları, bugün Rakka’nın orta kesimindeki Saat Meydanı’nda, Suriye Gelecek Partisi adında yeni bir parti kurulacağını belirttiler.

Muhalif kaynaklar ise SDG tarafından kurulan yeni partinin PYD’nin uzantısı olacağını ancak Kürt, Arap ve Türkmenlerin katılımına açık olacağını duyurarak, partinin SDG içinde bulunan bazı askeri güçleri de barındıracağını kaydetti.

Yeni kurulan partiye dair bilgi veren söz konusu kaynaklar, “SDG tarafından Türkiye’nin Afrin müdahalesinden önce de yeni bir parti kurulması için çalışmalar başlamıştı. Parti, Türkiye’nin PYD nedeniyle sürdürdüğü askeri müdahalesini önlemek amacıyla kurulsa da bu parti PYD’nin bir uzantısı olacak ve SDG’ye hakim olacak” ifadelerini kullandı.

PYD, Araplarla yakınlaşmaya çalışıyor

Türkiye, Afrin’e yönelik düzenlediği operasyonları Münbiç ve Fırat Nehri’nin batısında SDG kontrolündeki bölgelere taşıyacağı tehdidinde bulunurken, PYD Münbiç ve Rakka’da Araplarla yakınlaşmaya çalışıyor.

SDG, 4 ay önce, DEAŞ kontrolünde bulunan Rakka kentini ele geçirmişti. Rakka’ya yönelik düzenlenen operasyonlarda 2 bin 500’ü aşkın sivil ölürken, kentin büyük bölümü de tahrip olmuştu.