Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Firavun mumyalarının gizemi ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Mısırlıların, mumyalama tekniğinin başlangıcı olarak bilinen Firavun döneminden çok daha önce mumyalama tekniğini kullandıkları ortaya çıktı.

Journal of Archaeological Science’ta (Arkeolojik Bilim Dergisi) yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, sadece sıcak kumlara defnedilerek doğal bir şekilde korunduğuna inanılan mumya üzerinde yapılan araştırmalarda, mumyalama tekniğinin bilinenden bin 500 sene öncesine dayandığı ortaya çıktı.

Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’nde eğitim veren Mısır Bilimcisi Jana Jones, “Bu sonuçlara göre mumyalama tekniği, daha önce bildiğimiz zamandan çok daha öncesine dayanıyor” dedi.

Jones yaptığı açıklamada, Antik Mısır döneminden kalma bir mumyanın üzerinde yürütülen radyokarbon tarihleme yöntemi ve yapılan mikroskobik analizlerde, yaşı 20 ila 30 arasında değişen cesedin MÖ 3500-3700 yılları arasında mumyalandığını belirtti.

Bilim adamları, cesedin bitkisel yağ, ısıtılmış balmumu, aromatik bitki özü, bitkisel sakız ve şeker karışımı ile birlikte mumyalama işleminden geçirildiğini açıkladı.

Mumyalama maddelerinin arasında bundan 2 bin 500 yıl sonra kullanılan anti bakteriyel maddeler de bulunuyordu.

Araştırmacılar, Mısır’ın güneyinden gelen mumyanın, mumyalama tekniğinin daha büyük bir coğrafyada kullanıldığına dair kanıtlar sunduğunu ifade etti.