Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fitch: Ekonomik yaptırımlar Katar bankalarının likiditesini azalttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’den çarşamba günü yapılan açıklamada teröre karşı mücadele çağrısı yapan dört ülke tarafından geçen haziran ayından bu yana uygulanan ekonomik yaptırımlar sonucunda Katar bankalarındaki likidite krizinin tekrar ortaya çıktığı duyuruldu.

Fitch’e göre finans maliyetlerinde hafif oranda bir yükselme yaşanırken Katar hükümeti ve Katar Merkez Bankası (QCB), Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) mevduat akışlarının yerini diğer kanallardan gelen mevduatlarla değiştirmeye çalışıyor.

Fitch, 2017 yılında Körfez’de yaşanan kriz nedeniyle finansal kaynakların maliyetlerinde artış yaşandığını ve bunun da brüt kârla ilgili önlemler üzerinde sürekli baskı oluşturduğunu kaydetti. Katar bankaları, net faiz zarar olasılığına karşı ayrılan payını sabit tutarken kredi kayıtlarını yeniden fiyatlandırarak daha fazla zarar yaşanmasının önüne geçti.

Fitch’in raporu turizm, otel, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde bir miktar baskıya neden olan önlemlerin zararı azaltmaya devam ettiğini gösterdi.

Haziran 2017’de Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, terörizm ve terör örgütlerine destek verdiği gerekçesiyle Katar ile olan diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kesmişlerdi.