Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fitch, Suudi Arabistan’ın kredi notunu açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Suudi Arabistan’ın kredi notunun A+ seviyesinde, görünümünün “durağan” olduğunu açıkladı. Açıklamada, Suudi Arabistan’ın kredi notunun güçlü mali ve dış bilançoyla desteklendiği belirtildi, kamu borcunun düşük olduğuna işaret edildi.

Fitch, Suudi Arabistan’ın aldığı bu derecenin yabancı döviz rezervleri, devletin kamu borcunun düşmesi, hükümetin ekonomik reform gündemine bağlılığı gibi ticari ve mali durumundaki güç ile desteklendiğini bildirdi. Fitch, Gayri safi milli hasıla’daki cari açıklığın 2016’da %17.2 iken 2017’de %8.7’ye düşmesini öngörüyor.

Suudi Arabistan’ın bankacılık sistemini öven Fitch, ülkenin bankacılık sektörünün endekslere göre “A” olduğunu, bunun çok güçlü bir derece olduğunu, dünyada sadece 4 ülkenin bu yüksek dereceyi elde ettiğini kaydetti. Büyük sermaye stokları üzerine inşa edilmiş istikrarlı kârlar işletmede herhangi bir kayıp veya gerilemeden korur dedi. 2017 haziran ayı sonunda sektörün sermaye payı %17.2ye ulaştı.

“2030 Vizyonu’nu doğrulayan bir gösterge”

Suudi Arabistan Maliye Bakanı ve Kamu Yatırım Fonu Yönetim Kurulu üyesi Muhammed bin Abdullah el- Cedan, “Fitch ’ in değerlendirmesi Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu faaliyetlerini doğrulayan bir başka gösterge. Aynı şekilde ekonomimizin gücünü vurguluyor. Sürdürülebilir büyüme ve uzun vadeli refah için sağlam temeller oluşturduğumuzu gösteriyor. 2018’e doğru giderken çok ilerleme kaydettik. Vatandaşlarımız için, kamu ve özel sektörler için daha iyi bir gelecek inşa etmeyi ve daha başarılı olmayı umuyoruz “dedi.