Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

FKÖ ve Filistinli gruplar ABD’nin Heniyye kararına sert çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), ABD’nin Hamas lideri İsmail Heniyye’yi terör listesine alma kararını kınadı. FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat tarafından yapılan kınamada Washington’ın kararının reddedildiği kaydedildi.

Ureykat, Filistinli taraflar arasındaki bölünmüşlüğü ortadan kaldırma ve ulusal birliğin gerçekleşmesini sağlama çağrısında bulundu.

FKÖ’nün tutumu, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması krizinin ardından ABD yönetimiyle bir kriz başlığına daha neden oldu. Daha önce örgüt benzer kararlara yönelik yorum yapmaktan kaçınıyordu.

ABD’nin Heniyye’yi terör listesine alma kararı Filistin halkında da öfkeye neden oldu. İsmail Heniyye’nin oğlu Muhammed Heniyye, ABD’nin babasını terör listesine alması hakkında “Bu bir onur nişanıdır” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Heniyye’yi Hamas’ın askeri kanadıyla yakından bağlantılı olmakla ve İsrailli sivillere karşı düzenlenen silahlı eylemlere destek vermekle suçladı.

Bakanlık, Heniyye’nin İsraillilere yönelik terörist saldırılara karıştığından şüphelenildiğini ve lideri olduğu Hamas’ı “terör saldırılarında 17 Amerikalının ölümünden sorumlu” tuttuğunu sözlerine ekledi.

Hamas, ABD kararının tehlikeli bir gelişme olduğunu söyleyen bir bildiri yayınladı. Bildiride, “ABD, Filistin halkına kendilerini savunma, işgale direnme ve liderliğini seçme hakkını veren uluslararası yasaları ihlal etti” denildi. “Bu karar İsrail işgali lehine alınmış bir karar. Filistin halkına karşı İsrail’in suçlarına resmi bir paravan sağlıyor” ifadesi kullanıldı.

İslami Cihad Hareketi üyesi Nafez Azzam da ABD’nin Heniyye hakkında aldığı kararın bir şeref nişanı olduğunu söyledi. Azzam, “Alınan bu karar, ABD yönetiminin özellikle Filistin halkına ve genel olarak Arap ve Müslümanlara karşı duruşunu gösteriyor” denildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Siyasi Büro üyesi Kayed El-Gul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ABD kararının Filistin halkına karşı duyduğu düşmanlığın bir göstergesi olduğunu belirtti.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC), alınan bu adaletsiz kararın Filistin halkına, haklarına ve davasına yönelik saldırılarının devamı niteliğinde olduğunu kaydetti.

ABD yönetimi, Heniyye’nin yanı sıra Gazze ve Batı Şeria’da aktif olan İran destekli Sabirin Hareketi ve 2015-2016 yıllarında Mısır’da ortaya çıkan Liva Sevra ile HASM Hareketi gibi organizasyonları da küresel terör listesine ekledi.