Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

FKÖ Yürütme Komitesi’nden Filistin Merkez Konseyi’ne toplanma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi, devletle ilgili alınan kararların uygulanması ve işgal makamlarıyla ilişkilerin kurulması için zaman çizelgesinin oluşturması amacıyla Filistin Merkez Konseyi’ne bu ayın 26’sında toplanma çağrısında bulundu.

Yürütme Komitesi tarafından, Ramallah’ta Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlık ettiği toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Merkez Konseyi’nin önceden aldığı kararların uygulanması gerektiğine dikkat çekildi.

Abbas, uzlaşma müzakelerini teşvik edecek uluslararası bir barış konferansının kurulmasını talep ettiği Birleşmiş Milletler’deki (BM) konuşmasının ardından, Merkez Konseyi’nin toplantısı için Ekim ayının belirlendiğini dile getirdi.

Abbas, BM’deki temaslarında Filistin’deki siyasi süreci kurtarmak için bir fırsat vermek istedi. Ancak konuşması ABD ve İsrail’in reddetmesi ile sonuçlandı.

FKÖ Yürütme Komitesi, Abbas’ın BM’de yaptığı konuşmaya destek verdiklerini belirterek, çözümün değil de sorunun bir parçası olduğunu düşündükleri ABD yönetimini barış sürecinde bir ortak veya arabulucu olarak reddettiklerini ifade etti.

Komite, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Filistin ve uluslararası hukuk meselesi ile ilgili kararlarına dayanarak, İsrail işgaline son verilmesi ve Filistin Devleti’nin bağımsızlığını somutlaştırmak amacıyla tam teşekküllü bir uluslararası konferans düzenlenmesi için BM’ye çağrıda bulundu.

FKÖ Yürütme Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın, herhangi bir ABD vatandaşının, herhangi bir yabancı kişiyi/kurumu teröre destek verme veya terör eylemi gerçekleştirmekle suçlayarak dava açma izni veren ‘Terörle Mücadele Ulusal Güvenlik Stratejisini’ onaylanmasını kınadıklarını dile getirerek, bu yasanın herhangi bir ABD’linin dava açması halinde, Filistin güvenlik güçlerine yönelik devamlı yardımları zora sokacağını kaydetti.

Komite, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, İsrail’in işlemeye devam ettiği savaş suçları hakkında İsrail yetkililerine resmi adli soruşturma açılmasını hızlandırma talebinde de bulundu.