Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Florence Kasırgası’ ABD’nin doğu kıyılarındakki milyonlarca insanı tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin doğu kıyıları tarihinin en tehlikeli kasırgalardan birine maruz kalıyor.

“Florence Kasırgası” adı verilen, 130 mil/saat hızında hareket eden ve 4. kategori şiddetinde olacağı tahmin edilen fırtınanın bu akşam Kuzey Carolina sahillerine vurması bekleniyor. Ayrıca, kasırganın 5,4 milyon sivilin yaşadığı alanda etkili olacağı belirtilirken, bölge halkı iç kesimlere doğru kaçıyor.

Güney Carolina, Virginia, Maryland ve Washington DC olağanüstü hal seviyesini yükseltti. ABD Başkanı Donald Trump, dün sabah, federal hükümetin kasırgalarla yüzleşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Kuzey Carolina’da olağanüstü hal ilan eden Trump, kasırganın etkileriyle başa çıkabilmek için federal fonlara erişim izni verdi ve “Ne kadar para olursa olsun, yapılması gereken her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper, bu akşam gerçekleşmesi beklenen kasırganın tehlikeleri ve neden olabileceği zararlar konusunda uyarıda bulundu. Cooper, “Kasırgadan meydana gelecek rüzgar ve dalgalar şimdiye kadar hiç görmediğiniz kadar kötü bir etkiye sahip olabilir. Daha önce başka fırtınaları atlatmış olsanız bile, bu fırtına çok farklı. Bu fırtınayı atlatabileceğinizi düşünerek hayatınızı riske atmayın” dedi. Herkesi bölgeyi terk etmesi için ikna etmeye çalışan Cooper, ne kadar kıymetli olursa olsun tüm eşyalarını bırakmaları için insanları ikna etmeye çalıştı.

Eyaletin şehir ve sokakları daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde, kendilerine tahsis edilen sığınaklara doğru giden otomobilleri dolduran insan akınına sahne oldu.

Kuzey Carolina eyaleti, kasırgadan zarar görenleri karşılamak için doğu illerinde 20 sığınak tahsis etti ve 4 cezaevinde bulunan mahkumların kasırga alanlarından uzak yerlere nakledildiğini açıkladı.

Son iki gündür Carolina ve Virginia eyaletlerinden tahliye edilen insanların sayısı 2 milyona ulaştı. Bölge sakinleri sahil boyunca araç kullandılar ve yakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdular.

Meteorologların aktardığına göre, kasırganın, gün geç saatlerinde ya da cuma sabahı Kuzey Carolina’nın sahiline çarpması bekleniyor. Sonrasında ise durulan dalgaların ardından yağan yağmurla birlikte gerçekleşecek olan sel baskınlarının çevresel felaketlere sebep olabileceği kaydedildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yıkıcı rüzgarların ve yağmurların bu akşam kıyıya vurabileceği belirtildi. Meteoroloji uzmanları, Florence’in ABD’yi son 20 yılda vuran en şiddetli kasırga olabileceği uyarısında bulundu.

Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia kıyı bölgelerinde zorunlu tahliye talimatlarına rağmen, pek çok kişi evinde kalmaya karar verdi.

Başkan Donald Trump, halka tahliye emirlerine uymaları çağrısında bulunarak “Sizden terk etmeniz isteniyorsa, terk edin. Bu fırtına, on yıllardır gördüğümüzden çok daha büyük olacak” dedi.

Carolina Beach kentinden sorumlu yetkili Michael Kramer, tahliyeyi reddeden kişilerin, su seviyesinin yükselmeye başlaması ve rüzgar hızının 50 mile ulaşması ile birlikte yalnız bırakılacağı uyarısında bulundu. Kramer, şehirde kalanlar ve tahliye emrine uymayanlar için kurtarma operasyonlarının yapılmayacağını kaydetti.

CNN’e yaptığı açıklamada, acil durumlarda çalışan araçların çoğunun yüksek araç olduğunu ve su seviyesinin yüksekliği nedeniyle devrilebileceğini söyleyen Kramer, “Uyarılara dikkat etmeyen insanlar için hayatlarını riske atmaları hususunda onların hayatını riske atmayacağım. Rüzgarın hızı düşene dek bölgede yalnız kalacaklar” dedi.