Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Florence Kasırgası etkisini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Saffir-Simpson Kasırga Ölçeği’ne göre Florence kasırgasının birinci kategoriye kadar düştüğünü söyledi. Kasırganın şiddeti düşse de büyüklüğü nedeniyle hala çok etkili olduğu konusunda uyarılar yapılırken, yetkililer, halktan tedbiri elden bırakmamasını istiyor.

Florence kasırgası, bu sabah erken saatlerde Kuzey Carolina’ya ulaştı.

Miami’de bulunan merkez, Doğu Carolina’nın yaklaşık 95 kilometre doğusunda bulunan Wilmington’daki rüzgarın saatteki hızını 150 kilometre olarak açıkladı.

Her ne kadar kasırganın kategorisi düşmüş olsa da, Kuzey Carolina’da sahil kıyılarında sel yaşandı ve rüzgarın etkisi ile ağaçlar yerlerinden söküldü.

Öte yandan şiddetli rüzgar ve yağmur, bugün erken saatlerde Güney ve Kuzey Carolina’yı etkisi altına aldı.

Wilmington’ta ise rüzgarlar aşırı şiddetlendi ve yağmur başladı. Birçok kişinin, eşleri ve çocuklarını alarak başka yerlere gittiği görüldü. Evlerin tahliyesinin sürdüğü öğrenildi.

Fırtınanın yaklaşmasıyla yaklaşık bin 150 abone, elektrik kesintisi yaşadı.

ABD’den yayın yapan televizyon kanalları, kasırganın yol açtığı felaketinin boyutunu gözler önüne serdi.

5 eyalette olağanüstü hal ilanı

Bu arada Kuzey Carolina, Georgia, Atlanta, Güney Carolina ve Virginia eyaletlerinde, fırtınanın gelişine hazırlanmak için valiler tarafından olağanüstü hal ilan edildi. Güney Carolina Valisi Henry McMaster, fırtınanın çok etkili olacağı uyarısında bulunarak tahliye işlemlerinin acilen yapılacağını açıkladı.

Önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek şiddetli yağmur ve rüzgar sebebiyle, kasırganın günlük hayatı etkileyerek sel felaketlerine sebep olma ihtimali üzerinde duruluyor.

“Bu kasırga tam bir canavar. Çok sayıda kişi ölebilir”

Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper da, eyalette olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından, doğal afet olasılığına karşın vatandaşları, hafta sonu için hazırlık yapıp önlem almaya çağırdı. “Kasırga sezonunun zirvesiyle karşı karşıyayız. Bu fırtınaların tahmin edilemez gücünü biliyoruz” diyen Cooper, “Bu kasırga tam bir canavar! Büyük ve çok acımasız” yorumunu yaptı.