Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Florence kasırgasının ABD’yi ürküten simülasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de bir süredir beklenen kasırga yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Bir televizyon kanalının haber programında yapılan kasırganın simülasyonu ise kasırganın ne denli şiddetli olacağını bir kez daha gözler önüne serdi.

ABD meteoroloji kanalı The Weather Channel, “arttırılmış gerçeklik” teknolojisini kullanarak ülkenin güneydoğu kıyısında bulunan yaklaşık 10 milyon insanı tehdit eden kasırganın risklerini ortaya koymak amacıyla bir simülasyon yayınladı.

Görüntülerde hava durumu haberlerini sunan spikerin arkasında yavaş yavaş yükselen bir “sanal su” duvarı var. Sonrasında ise kasırga şiddetini korkunç bir şekilde arttırıyor ve her şey sular altında kalıyor.

Anlık verilerden yararlanıldı

Kasırganın “en kötü durum senaryosunu” ortaya koymak için modern tekniklerin kullanıldığı videoda, ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nin anlık hava durumu verilerinden yararlanıldığı ifade edildi.

Arttırılmış sanal gerçeklik ekibine liderlik eden The Weather Channel’in başkan yardımcısı Michael Potts, bu teknolojinin hava durumu haberlerinin geleceği olduğunu ve fırtına risklerinin gerçek bir resminin ortaya konulmasıyla insanların hayatlarının kurtarılmasının amaçlandığını söyledi.

Kanalın bu teknikle izleyicilere etkili bir yanıt oluşturmaya çalıştığını kaydeden Potts, ABD’de meydana gelen ölümlerin yaklaşık yarısının tropik fırtınalar nedeniyle olduğunu belirtti.

Sosyal medyada hızla yayıldı

Sosyal medya platformların dolaşan video, YouTube’da 1,5 milyondan fazla kişi tarafından izlenirken, Twitter’da 12 milyondan fazla görüntülenme aldı.

Potts izleyicilerin, videoyu, fırtınanın potansiyel riskleri hakkında bir “uyarı aracı” olarak kullandıklarını açıkladı ve programlarının yüzde 80’inin 2020 yılına kadar “arttırılmış gerçeklik” teknolojisini içereceğini umduğunu belirtti.

Milyonlarca insan tahliye edildi

Tropikal fırtına Florence, yetkili makamları, bölgenin gönüllü olarak yahut zorla tahliye edilmesi talimatını vermeye sevk etti. Güney Carolina, Kuzey Karolina, Virginia, Maryland, Georgia eyaletlerinde yaklaşık 1,7 milyon insan yaşarken, kasırga tehdidine maruz kalan diğer yerlerde yaşayan milyonlarca insan var.

Fırtına şimdiye kadar, aralarında bir annenin ve 8 yaşındaki oğlunun da bulunduğu 5 can aldı.

Ulusal Kasırga Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, yavaş hareket eden fırtınanın, Kuzey Carolina’nın güneydoğu bölgesiyle birlikte iç kısımlara doğru, ardından da Güney Carolina eyaletinin doğusuna doğru hareket etmesi bekleniyor.

Ulusal Kasırga Merkezi tarafından daha önce yapılan açıklamada, rüzgarlardan ziyade fırtına sırasında okyanustan karaya akan su miktarının ve yağışların endişelerin artmasına neden olduğunu kaydedilmişti.

Birinci kategorideki fırtınalar, ağaçların sökülmesine ve yüz binlerce evde elektrik kesintilerine sebep olurken, yetkililer, fırtına ve yağmurun Kuzey Carolina ve Güney Carolina’da felakete yol açacağını söylüyor. Fırtınanın saatte yaklaşık 6 kilometrelik bir hızla ilerlemesi, bölgeye çok miktarda su akacağı anlamına geliyor.