Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Florida Eyalet Senatosu silah kontrolünü sıkılaştıran yasa tasarısını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de Florida Eyalet Senatosu, 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan okul saldırısının ardından, silah satışlarına sınırlamalar getiren ve silah kontrolünü sıkılaştıran yasa tasarısını oyladı.

Senato, ateşli silah satın alma asgari yaşını 18’den 21’e çıkaran tasarıyı, 3 günlük koşullu bir bekleme süresi ekleyerek kabul etti. Bazı öğretmenlerin de okullarda silah taşımalarına izin verecek olan yasa tasarısı, 18 ret oyuna karşı, 20 kabul oyu ile onaylandı.

Halkın çağrılarına kulak verdik

Cumhuriyetçi Senatör Bill Galfano, onaylanan bu yasa tasarısının, siyasetçilerin geçen ay Parkland’da hayatını kaybeden kurbanların ailelerinin sitemlerine ses verdiklerini gösterdiğini söyledi.

Kurbanların aile ve yakınlarına seslenen Galfano, “Senato sizi dinliyor ve böyle bir trajedinin tekrar yaşanmaması için gerekli önlemleri alıyor” diye konuştu.

Yasa tasarısı, okullardaki psikolojik sağlık programlarının finansmanını arttıracağı gibi, ayrıca silah, mühimmat ve toplum için tehdit oluşturan, psikolojik sorunları olan kimselere karşı emniyet güçlerinin yetkisini de arttıracak.