Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Florida’daki saldırı anı öğrencilerin kameralarına yansıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de dün akşam gerçekleşen silahlı saldırıya maruz kalan Florida’nın Parkland bölgesindeki ‘Marjory Stoneman Douglas’ lisesinden bir grup öğrenci, olayı ayrıntılı görüntülemek ve polisten yardım istemek amacıyla, 17 kişinin ölümüne ve 50 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı cep telefonları ile kaydetti.

Öğrenciler tarafından, Facebook ve Twitter’da yayınlanan videolar, yerel ve uluslararası medyada da yer alırken, videolardan birinde, ofiste yerde yatan birkaç öğrencinin çığlıkları ve silah sesleri duyuluyor.

Başka bir videoda, olayın kurbanları kanlar içerisinde yerde yatarken, diğerinde ise onlarca öğrenci ve öğretmen sınıfta saldırganlardan saklanıyor.

Bazı öğrencilerin, yardım çağırmak için SMS ve mesaj gönderdiği de videolara yansıdı.

“Okuldaki durum bir savaş hali gibi”

Öğrencilerden birinin babası olan Cesar Figuero, CBS News’e verdiği demeçte, kızının okuldaki bir dolaba saklanarak, kendisi ile telefonda konuştuğunu söyledi. Okuldaki durumun bir savaş hali gibi göründüğünü belirten baba, saldırganların sesini duyma ihtimaline karşı, kızından olay anında bir daha aramamasını istediğini de sözlerine ekledi.

“Dolap içine saklanan bir sürü öğrenci var”

Miami Herald gazetesi muhabiri Rick Folbaum, bir dolapta saklanan başka bir kızla mesajlaşarak olay hakkında bilgi aldığını bildirerek, “Dolap içine saklanan bir sürü öğrenci var. Burada herkes korkuyla çığlık atıyor, gerçekten korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

Okulda kızı eğitim gören annelerden bir ise, kızının kendisine kısa bir mesaj gönderdiğini söyleyerek polise “Okulda ateş açılmış” diyerek seslendiğini söyledi. Kadın, kızının daha sonra mesajlara dönmemesi nedeniyle akibeti konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Yerel medyaya konuşan öğretmen ve öğrenciler, saldırı başladığı anda çalmaya başlayan yangın alarmı nedeniyle yaklaşık 3 bin 300 öğrencinin koridorlara yönelmesinin karmaşaya neden olduğunu ifade etti.

ABD’de 25 yılın en kötü olaylarından biri olan saldırı, ABD tarihindeki en ölümcül 3. okul saldırısı oldu.

Saldırgan okuldan kovulmuş eski bir öğrenci

Broward Polis Şefi Scott Azrael, AR-15 tipi yarı otomatik tüfek kullanan saldırganın, disiplin sorunları nedeniyle kovulmuş eski bir öğrenci olan 19 yaşındaki Nikolas Cruz olduğu bilgisini verdi.