Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Florida’ya yaşam geri dönüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Florida eyalet yönetimi, vatandaşlarından bir kısmının, çarşamba günü evlerine dönmelerine izin verdi. Aynı zamanda bazı hava alanları da hizmete açıldı. 6.5 milyon insanın tahliye edilmesine neden olan Irma Kasırgası’nın ardından uçuşları durduran havaalanları yeniden açıldı. Bunlardan biri de kasırga nedeniyle iki gün boyunca yüzlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kalan ülkenin en kalabalık havaalanlarından biri olan Uluslararası Miami Havaalanı.

Ordu yardım çalışmalarına katılacak

Pazar günü şiddeti 4. Dereceye yükseltilen Irma kasırgasının vurduğu bölgelere yardım etmek üzere, eyaletin kuzey sahillerine iki uçak gemisi ulaştı. ABD Savunma Bakanlığı, ordunun yardım çalışmalarına katılarak yiyecek dağıtacağını açıkladı.

Irma etkisini yitiriyor

ABD Ulusal Afet Merkezi’ne (FEMA) göre, Atlas Okyanusu’nda kaydedilmiş en güçlü kasırgalardan biri olan Irma’nın şiddeti, düşük tropik seviyeye gerilemiş olup muhtemelen saatler içerisinde etkisini tamamen yitirecek.

Diğer taraftan, yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Miami Beach ve Florida Keys’e 90 bin kişinin dönme olasılığı var. Ancak yetkililer bunun akıllıca bir iş olmadığını söyleyerek bölge halkını uyardılar.

Kasırga sonrasında Karayip adalarında 40 kişinin öldüğü bildirildi. Florida da ise şu ana kadar bir kişinin öldüğü teyid edilmesine rağmen, bir yetkili bu sayının çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Dün Alabama’ya ulaşan Irma Kasırgası’nın, saatte 40 kilometre hızla gece Tennessee’nin batısına ulaşacağı bildirildi.

Vali Rick Scott’un açıklamasına göre, Florida’nın yarımada tarafından Meksika körfezine uzanan kasırganın en büyük darbesi turistik Keys adalarına oldu. Scoott, “Burada korkunç bir yıkım var. Gördüğümüz şey çok kötüydü” dedi.

Tahliye emrinin kaldırılmasını bekleyen pek çok kişi için haber, Miami Belediye Başkanı Pedro’dan geldi. Başkan, sabah 08.00’den itibaren girişlere izin verileceğini açıkladı.

Air Worldway şirketinin raporlarına göre, kasırga 20 ila 40 milyar dolar arası bir zarara sebep oldu. Bu daha önce 50 milyar dolar olacağı tahmin edilen rakamın altında.

5- 6 milyon elektrik abonesine elektrik verilemedi

Dün, ABD Federal Acil Yönetim (FEMA) yetkilisi, fiili olarak 15 milyonu kapsayan, 5- 6 milyon elektrik abonesinin, elektrikten mahrum kaldığını açıkladı. Kurumun müdürü Brooke Long, basın toplantısında “En önemli hedefimiz elektrik enerjisini yeniden kullanılabilir hale getirmektir” dedi.

Olağanüstü koşullardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 6 milyon insanın geri dönüşü kolay olmayacak. Bu konuda Rick Scott şunları söyledi, “Sanmayın ki kasırga geçti ve evlerinize hemen geri döneceksiniz. Vilayetin her yerinde elektrik hatları, zorla yürünen yollar ve yer yerde inşaat yığınları olacak.”

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde yaptığı konuşmada, Irma kasırgasından zarar gören herkesin ihtiyaçlarının giderileceği ve yine Teksas eyaletini vuran Harvey kasırgasının mağdurlarına da desteğin devam edeceği sözünü verdi ve şöyle söyledi, “Bu kasırgalar çok yıkıcı oldu fakat, biz Amerikalı kardeşlerimizi desteklemek için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz.”