Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fosfat ihracatındaki aksamalar Tunus’un döviz rezervlerini düşürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Protestolar nedeniyle fosfat ihracatının sekteye uğraması, 16 yılın ardından ilk kez Tunus’un döviz rezervlerinin sadece 82 gün daha ithalatı karşılayabilecek seviyeye gerilemesine sebep oldu. Bu ay yaptığı bir konuşmada, ‘korkutucu ekonomik göstergelerle başa çıkmak için olağanüstü önlemler’ alacağına dair söz veren Merkez Bankası’nın yeni başkanı ilk sınavı ile karşı karşıya kaldı.

Merkez Bankası’nın resmi internet sitesi üzerinden cuma günü yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 13.7 milyar dinarlık (5,76 milyar dolar) döviz rezervi ile 116 günlük ithalatın karşılandığı, buna karşılık 11.5 milyar dinar (4,85 milyar dolar) ile döviz rezervinin yalnızca 82 gün daha ithalatları karşılayacak seviyeye gerilediği belirtildi.

Büyük bir döviz kaynağı olan fosfat üretimi, ülkenin güneyindeki madencilik havzasında istihdam edilmeyi talep eden işçilerin protesto gösterileri nedeniyle aksamış, son bir aydır ise durma noktasına gelmişti.

Tunus’un dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl sonunda rekor seviyeye ulaşarak, 6.25 milyar doları buldu.

Analistler, döviz rezervlerindeki bu kritik seviyenin ülkenin borcunu ödeyip enerji, ilaç ve gıda gibi bazı malzemeleri ithal etmesine yönelik bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Mervan Abbasi, bu ay parlamentoda güven kazanmak için gerçekleştirdiği konuşmada, ‘korkunç’ olarak nitelendirilen ekonomik göstergelerle baş etmek için olağanüstü önlemler alacağına dair söz vermişti.

Öte yandan açıklanan resmi rakamlar, bankacılık sektörü dışındaki likidite hacminin büyük miktarlarda döviz de dahil olmak üzere rekor seviyeye çıkarak, 12.5 milyar dinara (5 milyar dolar) yükseldiğini gösteriyor.

Finans Uzmanı Hatem Zaara, Reuters’a yaptığı değerlendirmede, yeni Merkez Bankası Başkanı öncelikle karaborsaya düşen büyük miktarlardaki likidite ve döviz dolaşımını sınırlandırmalıydı. Bana kalırsa, tüm banka hesaplarının döviz cinsinden serbest bırakılmasının ve karaborsadan daha fazla döviz çekilmesi için döviz suçlarına af getirilmesinin zamanı geldi” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası’nın, bazı menkul kıymetlerin geri çekilmesi yoluyla bu kanamayı durduracak araçlara sahip olduğunu belirten Zaara, likidite ile baş etmek için özel bir tavan seviyesi belirlemenin yanı sıra, cep telefonu bankacılığı işlemlerine odaklanılması gerektiğine dikkat çekti.