Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fox News: İran rejimi, protesto gösterileri nedeniyle paniğe kapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD kanalı Fox News, İran’dan sızdırılmış belgelerin ülkede yaşanan protestolar sonrasında İran rejiminin paniğe kapıldığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Hamaney 31 Aralık’ta toplantı düzenledi

İran’ın dini lideri Hamaney’in bir takım siyasi lider ve güvenlik servislerinin başkanları ile 31 Aralık’ta gerçekleştirdiği iddia edilen toplantının tutanakları, ülkenin dört bir yanındaki protestoların nasıl ortadan kaldırılacağına dair endişeli bir şekilde tartıştıklarını gösterdi.

Farsça’dan İngilizceye tercüme edilen toplantı tutanaklarında, isyanın ekonominin her sektörüne darbe vurduğunu ve ‘rejimin güvenliğini tehdit ettiği’ bilgisi yer aldı.

“Allah yardımcımız olsun, bu önceki durumlardan farklı”

Fox raporuna göre, toplantıda “Dini liderler ve liderlik olay yerine en kısa zamanda gelmeli ve işlerin daha kötüye gitmesini engellemeli. Allah yardımcımız olsun, bu çok karmaşık bir durum ve önceki durumlardan farklı” ifadelerinin geçtiği belirtildi.

Belgeler, İran Devrim Muhafızları’nın istihbarat departmanının ‘durumu izlediğine’ ve protestoları önlemek için devlet kurumlarıyla koordineli olarak çalıştığına işaret etti.

İran Devrim Muhafızları ve Besic güçlerinin müdahalesi ters teper

Sızdırılan belgeler ayrıca, protesto gösterilerine doğrudan askeri müdahaleye yol açacak ‘yüksek uyarı halinin’ henüz ilan edilmediğini, İran Devrim Muhafızları ve Besic güçlerinin müdahalesinin göstericilerin tepkisini arttırarak ters tepeceği ihtimalini değerlendirdiklerini ortaya koydu.

Toplantıda, liderlerin tedbirli olmak ve durumu sürekli izlemek gerektiğine dikkat çektiği, güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerinin olay yerinde durumu takip edip liderlere rapor vermesi gerektiğinin dile getirildiği bildirildi.

Dikkat çekici bir nokta, İran’daki protesto dalgası, ekonomik zorluklar, yolsuzluk iddiaları ve İran’ın bölgesel müdahalesine karşı gelmesinden kaynaklanıyor.

Belgeleri Meryem Rajavi iletti

Fox News, bu tutanakları kendilerine Meryem Rajavi’nin ilettiğini duyurdu. İran’ın terörist olarak gördüğü rejim karşıtı Halkın Mücahitleri Örgütü’nü kuran Rajavi, bugün de ‘İran Ulusal Direniş Konseyi Başkanı’ sıfatıyla faaliyet yürütüyor ve Fransa’da sürgünde yaşıyor.