Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa 2017 yılında 11 terör saldırısını önledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa İçişleri Bakanı Gérard Collomb yılbaşından bu yana Fransa’da 11 terör saldırısının önlendiğini açıkladı.

Bakan Collomb, Laurent Nunez’in Fransa İç İstihbarat Teşkilatı DGSI’nin yeni direktörü olarak göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Fransa’nın terörle mücadelede önemli mesafe katettiğini ve teröre karşı mücadelenin süreceğini vurguladı.

Paris’te bir kişi tutuklandı

Son saldırının ise geçen hafta Paris’te bir kişinin tutuklanması sonucu önlendiğini ve teröristin güvenlik güçlerine saldırma teşebbüsünde bulunduğunu ifade etti.

Collomb, yıl başından bu yana ülkede 11 terör saldırısı girişiminin önlendiğini kaydetti. Terörle mücadele kavramında zamanla değişikliğe ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Collomb, “Son aylarda çok sayıda analist, dilbilimci ve teknisyen DGSI kadrosuna katıldı. Sahada elemana ihtiyaç olduğu gibi, tehditleri analiz etme kabiliyeti olan kişilere de ihtiyacımız var.” dedi.

Bakan, “Barcelona’da yaşananlar yarın Fransa’da da olabilir “ dedi. Collomb, Barcelona’da yaşanan saldırının 17 Ağustosta küçük bir kamyonla 16 kişinin öldürülmesiyle sonuçlandığına dikkat çekti.

Casusluk ve siber saldırı uyarısı

Collomb açıklamasında “teröre karşı koymak kesinlikle temel önceliğimizdir. İç güvenlik genel müdürlüğünün casusluk ve siber saldırılara karşı da uyanık olması gerekmektedir” dedi.

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]