Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa: AB, İran ile sözleşme yapan Avrupalı şirketlerin zararını karşılayabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fransa’nın İran’la ticaret yaptığı için ABD yaptırımlarıyla karşılaşabilecek Avrupa merkezli şirketlerin zararının AB tarafından karşılanmasının değerlendirdiğini aktardı.

C News televizyonu ve Europe 1 radyosuna açıklamalarda bulunan Le Maire, Avrupa Komisyonu tarafından, 1996 yılında kabul edilen Blocking Statute (Engelleme Mevzuatı) adlı yasanın cuma günü yeniden etkin hale getirilmesine dikkat çekti.

Le Maire söz konusu yasaya atıfta bulunarak, AB’nin Avrupalı şirketleri ABD yaptırımları karşısında korumak için müdahalede bulunabileceğini dile getirerek, Fransa’nın AB’nin bu konudaki konumunu güçlendirmek istediğini söyledi.

Fransız Bakan, konuşmasında “ABD’nin dünyanın ekonomi polisi olmasına izin mi vereceğiz? Hayır” ifadelerini de kullandı.

1996 yılında ABD, Küba ile ticaret yapan yabancı şirketlere yaptırım uygulamaya çalışmış, AB ise Washington’ı misillemeyle tehdit ederek geri adım atmaya zorlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2015 yılında İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararı almasının ardından İran ile faaliyet gösteren Avrupalı şirketler, ABD’nin yaptırım tehdidiyle karşı karşıya kaldı.