Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, Almanya ve İsrail ‘İran nükleer anlaşmasını’ görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları, bugün “ABD Başkanı Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasını sona erdirme konusundaki tutumunu değiştirmek” için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile istişarelerde bulunuyor.

Trump, süper güçlere “eksikliklerin 12 Mayıs’a kadar giderilmemesi halinde ABD’nin anlaşmadan çekileceği” hususunda uyarıda bulunmuştu. Bu bağlamda anlaşmayı kurtarmak için Fransa, Almanya ve İngiltere hükümetleri son haftalarda “İran’ın balistik füze programına dair AB yaptırımları, İran’ın bölgesel politikası ve insan hakları ihlallerine” çözüm bulma çabalarını artırdı. Fransa, anlaşmanın değiştirilmesine karşı inatçı bir çizgiye öncülük etmekte.

Bu kapsamda bugün İsrail’e ulaşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB’ye Suriye başta olmak üzere İran’ın Ortadoğu’daki tartışmalı rolü nedeniyle füze programına ciddi yaptırım yapılması çağrısında bulundu. Le Drian, “Anlaşmaya saygı duyuyoruz. Ancak İran’ın füze projesini ve Ortadoğu’daki tartışmalı rolünü görmezden gelemeyiz” dedi. Fransız Bakan, AB’nin aldığı kararın, özellikle böyle karmaşık bir konuda tüm üye ülkelerin onayını gerektirdiğini söyledi.

Netanyahu, geçtiğimiz Aralık ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelmiş ve “İsrail, İran’ın Suriye’de askeri üsler kurma, Lübnan’ı kontrol etme girişimlerini ve İsrail’e karşı kullanılacak uzun menzilli füze üretimini tolere etmeyecek” açıklamasında bulunmuştu. Aynı şekilde Le Drian ve Netanyahu’nun “Macron’un önümüzdeki sonbaharda İsrail’e olası ziyaretini” ele alacağı ve Gazze Şeridi’nden Batı Şeria’ya silah kaçırdığı iddiasıyla Kudüs’te gözaltına alınan Fransa Başkonsolosluğu çalışanı konusunu görüşeceği belirtildi.

Öte yandan Netanyahu’nun dün İsrail’e ulaşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile de nükleer meseleleri masaya yatırması bekleniyor. Bu bağlamda tarafların, gerçekleştirilecek toplantılarda İran konusunu ve ikili ilişkileri ele alacağı belirtildi. Alman Bakan Maas bu ay başlarında yaptığı açıklamada, ilk olarak Fransa, Polonya ve İsrail’i ziyaret etmek istediğini ifade etmişti. Heiko Maas, “Siyasete, Auschwitz (toplama kampı) sebebiyle girdim” diyerek, Almanya’nın İsrail’in güvenliğine olan bağlılığının altını çizdi.

Alman Bakan, Dışişleri Bakanlığı’ndan önce Adalet Bakanı olarak görev yapmıştı. O dönemde İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ile ilişkilerini geliştirirken, Şaked de Dışişleri Bakanı olarak atandıktan sonra Maas’ı twitter üzerinden tebrik etmişti. Heiko Maas, Netanyahu hükümetinin siyasetine karşı kendisini eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’den daha samimi bulmakta. Almanya ise bakanlıkta yakın zamanda yaşanan bu değişikliğin, İran’dan ziyade Filistin ve yerleşim meselesine yansıyabileceğini belirtti.

Aynı şekilde Maas ve Le Drian, İsrail ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve muhalif lider Isaac Herzog ile bir araya gelecek.
Alman ve Fransız bakanlar ayrıca, Ramallah’a ziyarette bulunarak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşecek.