Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, Aquarius 2 gemisini kabul etmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ülkesinin Aquarius 2 yardım gemisine limanlarını açmayacağını duyurdu.

Fransız Bakan Le Maire bugün yaptığı açıklamada, 58 mülteciyle Marsilya limanına yönelen gemiye izin vermeyeceklerini açıkladı.

Bakan, Fransız BFM kanalında kendisine yöneltilen “Yardımsever kuruluşların göçmenleri kabul etmesi yönündeki talebine, Paris’in ne yanıt vereceği” sorusunu, ‘’Şu anda değil’’ diyerek cevapladı.

Sözlerine, “Avrupa yasalarına göre gemiler, en yakın limana demir atar. Marsilya en yakın liman değil’’ şeklinde devam eden Bakan, göçmenlik konularının, kararlılıkla ve net bir şekilde, Avrupa yasasına göre ele alınması gerektiğini belirtti.

Panamalı yetkililer ise dün yaptıkları açıklamada, siyasi sorun teşkil ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz hafta geminin lisansını iptal ettiklerini duyurdu.

Akdeniz’de faaliyet gösteren arama kurtarma gemisi Aquarius 2, sık sık Libya’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenleri taşıyor.

Akdeniz’de çoğu çocuk ve kadın, 58 mülteciyle bekleyen arama kurtarma gemisi Aquarius, Marsilya limanına doğru dümen kırarak, Fransa’dan yanaşma izni talep etmişti. Gemiye, Fransa’dan önce, İtalya ve Malta da limanlarını kapatmıştı.