Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı, New York’ta ‘Lübnan’ın krizden çıkışını’ gündeme getirecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris/Mişel Ebu Necm

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron önümüzdeki hafta New York’ta yapılması planlanan 73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Çalışma toplantılarının oturum aralarında, ABD Başkanı Donald Trump ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelecek. Macron’un bu görüşmelerde ele alacağı başlıca konulardan biri de Lübnan dosyası olacak.

Şarkul’l Avsat’ın Fransa Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Macron, geçtiğimiz Mayıs ayında Lübnan’da gerçekleşen seçimlerin üzerinden dört ay geçmesine rağmen yeni hükümetin kurulamaması sebebiyle yaşanan krizden çıkışını kolaylaştırmanın yollarını arıyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre Lübnan’ın iç meseleleri ile ilgili endişeleri olan Paris, hükümetin kurulmasına yönelik ‘dış koşullarda’ çözümler geliştirme konusunda üstlendiği ‘yapıcı’ rolü yeni bir olgu değil. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Macron, yurtiçi ve yurtdışında ‘tüm kesimlere hitap edebiliyor’ ve dolayısıyla tüm taraflara ‘mesajlarını iletebiliyor’.

Paris, CEDRE Konferansı’na ev sahipliği yaptı

Lübnan ekonomisini 10 milyar dolara çıkarmak üzere yardımların toplanması için uluslararası toplumun harekete geçirmek üzere Paris’in ev sahipliği yaptığı ‘Sedir (CEDRE) Konferansı’ ile önemli bir rol üstlendiği herkesçe biliniyor. Ancak bu yardım için iki önemli şart öne sürüldü. İlki Lübnan’da ihtiyaç duyulan reformların gerçekleştirilmesi ve yolsuzlukla mücadele. İkincisi ise Lübnan’ın başta Suriye olmak üzere bölgedeki çatışmalardan uzak durma politikasını sürdürmesi.

“Yeni hükümetin kurulmasının önündeki engeller kaldırılmalı”

Şarku’l Avsat’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından bir yetkili, “Lübnan’ın bağımsızlık ve egemenliğine saygı duyan Fransa, diyalog yoluyla her düzeyde endişelerini ve kaygılarını yansıtmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra şu anki siyasi durum ve yeni hükümetin kurulmasının önündeki engellerin kaldırılması konusunda ‘büyük çabalar’ sarf ediyor. Artık reform ve yatırımların gerçekleşmesi için hükümetin kurulmasına ihtiyaç duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak, bunun için, ‘Lübnanlıların birbirleriyle hemfikir olmalarını ve yeni bir hükümet kurmada başarının sağlanmasının çok önemli’ olduğunu vurguladı.

Fransa, iş birliğine hazır

Fransa Dışişleri Bakanı, Paris’in ‘Reformlara saygı gösterilmesi ve bir takım çatışmalara girmekten kaçınılması koşuluyla, umut veren herhangi bir hükümetle işbirliği yapmaya hazır olduğunu’ resmen açıklamıştı.

Bununla birlikte Paris’in tutumu ile Avrupalı ortakları veya CEDRE Konferansı’na katkıda bulunan ve önemli yatırım taahhütlerinde bulunanların tutumları aynı.

Macron, Avn ikili bir görüşme gerçekleştirmeyecek

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Macron New York’ta düzenlenecek BM Genel Kurul toplantılarının oturum aralarında bu kez Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile ikili bir görüşme gerçekleştirmeyecek.

UNRWA yönelik yeni fonların sağlanması için çalışmalar ele alınacak

Diğer yandan 73. BM Genel Kurul Çalışma toplantılarına katılacak olan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Lübnanlı mevkidaşı Cibran Basil, Perşembe günü yapılacak BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) özel toplantısına katılacaklar. Toplantıda ABD’nin UNRWA’ya sağladığı yardımları kesmesinin ardından yeni fonların sağlanmasına yönelik çalışmalar ele alınacak.

Bu yıl ki BM Genel Kurul toplantısında cumhurbaşkanlığı seviyesinde ikili görüşmelerin gerçekleşmeyecek olmasına rağmen Paris, Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi Bruno Fuchia aracılığıyla Lübnanlı yetkililer ve siyasilere ‘sürekli temas halinde’ olduğu mesajını iletti.

Bun gelişmelere karşın Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Paris’teki diplomatik çevreler, Lübnan’da başbakanlık görevini üstlenecek taraflar üzerinde Fransız diplomasisiyle ‘çok fazla baskı kurulamadığına’ inanıyorlar. Ancak Paris, Lübnan’daki durumu etkileyen dış taraflarla olan ‘iyi ilişkilerine’ güveniyor. Peki, Ortadoğu’daki karmaşada Lübnan’da güvenli bir ortamın oluşturulması için kurulacak bir ‘güvenlik ağını’ sağlamak amacıyla Avrupa Birliği’ni (AB) harekete geçiren Paris’in bu çabaları başarıya ulaşabilecek mi?