Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa: DEAŞ Libya’da tekrar etkinleşebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tunus ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada “yeni bir terör örgütünün ve DEAŞ terörünün Libya’da tehdit oıluşturabileceği” konusunda uyarılarda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bugün başlayan Tunus ziyareti kapsamında ev sahibi Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi ile Kartaca Sarayı’nda bir araya geldi.

Ev sahibi Cumhurbaşkanı Sibsi ise, Tunus ve Fransa’nın “dış müdahelelerden bağımsız bir Libya kurmayı” hedeflediğini söyleyerek, Tunus ve Libya’yı iki ayrı devlette tek bir halk şeklinde değerlendirdiklerini aktardı.

Sibsi, Libya konusunda iki ülke arasında fikir birliği bulunduğuna değinerek, “Libya konusunda beraber çalışarak işleri rayına koymayı, dış müdahelelerden bağımsız bir Libya devleti kurmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tunus gazetesi El Şuruk’a verdiği demeçte Macron, “Libya’daki istikrar Fransa ve Tunus için siyasi ve güvenlik nedenleriyle öncelikler arasında yer alıyor” diyerek şöyle devam etti: “Fransa, Libya’daki durumun Tunus’taki güvenlik ve ekonomik büyümeye ilişkin tehlikeli etkilerinin farkında” dedi. “Libya’daki kalıcı istikrar, Tunus ve bir bütün olarak bölge için bir rahatlık kaynağı olacaktır” ifadelerini kullanan Macron “Tunus makamlarının Libyalılar arasındaki uzlaşma lehine gerçekleştirdikleri diplomatik girişimleri memnuniyetle karşıladım, bu konuda Cumhurbaşkanı Sibsi ile yakın temas halindeyim ve diplomatlarımız Tunus makamlarıyla birlikte çalışıyor” dedi.