Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, DEAŞ militanlarının eş ve çocuklarının ülkeye geri dönmesi sorunuyla karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de Washington tarafından desteklenen, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) iki hafta önce Rakka’da kontrolü ele geçirmesinden buyana DEAŞ mensubu birçok Fransız aile tutuklandı.

Fransız Haber Ajansı’nda (AFP) yayınlanan habere göre, Fransız hükümeti, Irak ve Suriye’de tutuklanan militanların eşleri ve çocuklarının ülkeye geri dönüşü için herhangi bir taahhütte bulunmaktan kaçındı.

AFP’de yer alan haberde, Leyla takma isimli bir Fransız vatandaşı kadın, Ağustos 2014’te, Suriye’de DEAŞ’ın eski kalesi olan Rakka’ya gitmek için Roubaix şehrinde yaşayan ailesini terk ettiği bilgisi yer aldı.

Geçtiğimiz Şubat ayında kardeşi Amin el-Bahi ile kısa bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra, bir daha haber alınamadı. Leyla’nın kardeşi AFP’ye verdiği demeçte, kardeşinin 1 ve 2 yaşlarında iki çocuğa sahip DEAŞ üyesi bir dul olduğunu söyledi.

Macron’a mesaj

Kız kardeşinin ve iki oğlunun SDG tarafından tutulduğuna inanan Amin, geçtiğimiz Cuma günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ‘Fransız kadın ve çocukların Fransa’ya dönmelerine izin vermeleri ve yaptıkları eylemlere uygun olarak yargılanmaları’ için bir mesaj gönderdi.

Birkaç gün önce, Suriye ve Irak’a giden yaklaşık 20 aile, Fransa Cumhurbaşkanı ve hükümetine bir mektup gönderdi.

Mektupta, Fransız vatandaşlarının ve çoğu 6 yaşından ufak olan çocuklarının geri dönmesi için herhangi bir prosedürün olmaması kınanarak, Fransa’nın bu kadınları kendi topraklarında yargılamasını engelleyen hiçbir şey olmadığı vurgulandı.

Mektupta, özellikle bu çocukların Fransa’ya döndükten sonra dedelerinin velayetine emanet edilmeleri talep edildi.

Bu ailelerden bir kısmının avukatı Martin Pradell, “Özellikle kadınlar, sahte sözler veya propagandanın peşinden gidip ülkelerini terk ettiler ve orada aldatılmaya maruz kaldılar” dedi.

AFP’nin haberine göre, bu aileleri takip etmek için bir komisyon kurulacak.

Fransa, 2014’ten bu yana yaklaşık bin 700 Fransız vatandaşının Suriye ve Irak’taki militanların saflarına katıldığını ve bunlardan 278’inin öldüğünü açıkladı.

Şimdiye kadar Fransa’ya 302 kişi döndü. Bunlardan 178’i erkek (120’si tutuklandı), 66’sı kadın (14’ü tutuklandı), 58’i ise çoğu 12 yaşın altında çocuk.

Geri kalan kişiler ise, ya Suriye ve Irak’ta tutuklandı ya savaş sırasında öldürüldü ya da hala DEAŞ’ın kontrolü altında bulunan bölgelerde yaşıyor.

Suriye’den Fransa’ya dönen kişilerden birinin faili olduğu 2015 yılındaki kanlı saldırılar hala hatırlanırken, Paris hükümeti konu hakkında çok dikkatli davranıyor.

Çatışma bölgelerinde gözaltına alınan Fransızların kaderi ile ilgili açıklama yapan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, “Yetişkinler Irak’ta yargılanabilir. Çocukların kaderi ise, ebeveynlerinin istekleri dikkate alınarak incelenir” dedi.

Suriye’deki durumun net olmadığını söyleyen Parly, “Fransız vatandaşları farklı grupların elindeydi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne onların varlığı ile ilgili haber verildi” açıklamasında bulundu.

Ancak bunlar, Macron’a mesaj gönderip, özellikle kadınların Suriye ve Irak’ta yargılanmamalarını talep edenler için yeterli değil.

Amin el-Bahi, kız kardeşinin ve iki oğlunun Fransa’ya geri dönmesi için çabalarına devam edeceğini söyledi. AFP’ye konuşan el-Bahi, “Bütün bu Fransızlar, özellikle de çocuklar, ülkelerine dönmekten alıkonulursa, yeni bir gerginlik ile yeni nesilde aşırılıklar oluşması tehlikesi var” dedi.