Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa: Hariri, Paris’te Macron ile görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’da Elysee Sarayı’ndan bir açıklama yapılarak, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin cumartesi günü Paris’e giderek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile buluşacağı belirtildi.

Fransız kaynaklar, Macron’un Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman gibi Suudi Arabistan’daki en üst düzey yetkililerle doğrudan temaslar kurarak, Hariri’nin istifası sebebiyle yaşanan krizden çıkış yolunun aranmasında, aktif rol oynadığına dikkat çekti.

Ülkesinin Ortadoğu ve Arap dünyasında ‘aktif diplomasi’ yapmasını isteyen Cumhurbaşkanı Macron tarafından atılan adımlar arasında, Hariri’yi ailesi ile birlikte Fransa’ya davet etmesinin yanı sıra Lübnan Dışişleri Bakanı Cebran Basil ile Elysee Sarayı’nda bir araya gelmesi gibi durumlar da var.

Bunlara ek olarak, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek üst düzey yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Fransız kaynaklara göre, Macron’un bu tutumunun sadece Paris’in Lübnan dosyasında diğer Batılı başkanlardan daha aktif olması arzusundan kaynaklanmıyor. Ancak, Suriye’deki durum, karşılıklı tehditler ve artan askeri söylem nedeniyle, Lübnan’ın gelecekteki krizlerden kaçınmasını ve baş gösteren tehditlerden kaçmasını istiyor.

Paris’e göre amaç, her koşulda, Lübnan’ın korunması ve bir güvenlik ağı sağlanması. Bu adım sayesinde, ülkenin dış etkilere ve iç gerginliklere karşı korunma sağlayacağı düşünülüyor.

Paris, iktidarda boşluk oluşacağı ve Lübnan kurumları arasındaki denge tehlikeye gireceği için Hariri’nin istifa kararından vazgeçmesini istiyor.