Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa İçişleri Bakanı, ‘Macron’un koruması’ davasına yönelik ifade verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik sorumlusu Alexandre Benalla’nın 1 Mayıs gösterileri sırasında polis kaskı takmış vaziyette göstericileri darp etme skandalı ülke gündeminden düşmüyor.

İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Cumhurbaşkanı Macron’un güvenlik sorumlusu Benalla’nın bir protestocuyu dövdüğüne ilişkin görüntülerin ortaya çıkmasıyla yaşanan gerginliğin ardından bugün parlamento komisyonunda ifade verdi.

Söz konusu görüntülerden 2 Mayıs itibarıyla haberi olduğunu belirten Collomb, konuyla ilgili olarak savcıları kendisinin bilgilendirmediğini söyledi. Gerard Collomb, bakanlık çalışanlarının görüntüleri kendisine izlettiğini belirtirken, yine aynı bakanlık çalışanları tarafından polise haber verildiğini belirtti.

Le Monde gazetesinin internet sitesinde geçen hafta yayınlanan ve Macron’un korumasının gösteriler sırasında sivil bir görevli olmasına karşın polis kaskı takarak bir protestocuyu dövdüğü anları gösteren görüntülerin ardından, Macron’un sıradan vatandaştan uzak bir Cumhurbaşkanı olduğuna dair eleştiriler yükseldi. Bu durum, Emmanuel Macron’un 14 ay önce göreve başlamasından bu yana karşılaştığı en kritik eleştiri olarak kabul ediliyor.

Macron, Cumhurbaşkanlığın’da güvenlik danışmanı olan koruması Benalla’yı görevden almasına rağmen, güvenlik görevlisini hemen kovmamakla ve sessiz kalmakla eleştirildi.

Olayın ardından Mayıs ayında Benalla’nın iki hafta görevden uzaklaştırıldığı ancak olayla ilgili soruşturma başlatılmadığı ortaya çıktı.

Elysee kaynakları, eleştirilerin ardından Macron’un ofisini yeniden yapılandırmaya karar verdiğini bildirirken, Fransa Cumhurbaşkanı’nın 1 Mayıs İşçi Bayramı esnasında yaşanan bu olayı “kabul edilemez” olarak nitelendirdiği ve cezasız kalmayacağını söylediğini de aktardı.