Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa ve İngiltere arasında göç kontrolü anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkeleri arasındaki göç kontrolüne ilişkin yeni bir anlaşmaya vardı.

İngiltere’nin güneyindeki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde bu yıl 35’incisi düzenlenen İngiltere-Fransa Zirvesi’nin ardından May ile Macron ortak basın toplantısı düzenledi.

İngiltere-Fransa sınırıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Macron, iki ülkenin içişleri bakanlarının bugün imzaladıkları Sandhurst Anlaşması ile bu sınırın daha etkin yönetimine yönelik tedbirler alındığını kaydetti.

Macron, “Sınırlarımıza yönelik ortak yönetimin güçlendirilmesi, ebeveyni olmayan sığınmacı çocukların durumunu kapsadığı gibi, tedavi edilmelerini de amaçlıyor” açıklamasında bulundu.

Macron, “Yalnız seyahat eden küçük sığınmacılar ile nasıl başa çıkılacağına dair yeni önlemler alınacak. İngiltere de önemli mali katkı sağlayacak” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, yeni anlaşmanın, 2003 yılında İngiltere’yle Fransa arasında imzalanan Touquet Anlaşması’nı tamamlayacağı belirtildi.