Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, İran istihbarat servisine ait varlıkları dondurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa, 2 İran vatandaşı ile İran istihbarat servisine ait olduğu belirlenen mal varlıklarına 6 ay süreyle el konulduğunu açıkladı.

Fransa Dışişleri, İçişleri ve Ekonomi Bakanlıkları tarafından yapılan açıklamada, İranlı muhaliflerin Paris’te haziran ayı sonunda düzenlediği toplantıda bombalı terör saldırısı gerçekleştirme girişimiyle bağlantılı oldukları şüphesiyle bu kişilerin mal varlıklarına el konulduğu bildirildi.

Açıklamada mal varlığına el konulanlardan birinin 22 Aralık 1971 İran doğumlu Esedullah Esedi olduğu ifade edildi. Esedi’nin geçtiğimiz Haziran ayında Fransa’da bir İranlı muhalif gruba bombalı suikast planı hazırlığında olduğu iddia edilmişti.

Açıklamada, İran asıllı Esedullah Esedi’nin yanı sıra Saeid Hashemi Moghadam’ın da mal varlıklarının 6 ay dondurulduğu ifade edildi.

Belçika’ya teslim edildi

Öte yandan Berlin, İranlı muhalif bir gruba yönelik bombalı suikast planına karışmakla suçlanan İranlı diplomat Esedullah Esedi’nin Belçika’ya iadesini onayladı.

Almanya mahkemesi tarafından yapılan bir açıklamada, Esedi’nin Belçika’ya iade edilmesi kararının 27 Eylül’de alındığı ve Belçika’nın kendi topraklarında yargılamak üzere İranlı diplomatın iade edilmesi talebinde bulunduğu belirtilmişti.

Belçika Federal Savcılığı İran asıllı 2 Belçika vatandaşı ve İranlı diplomatın aracının Brüksel’de hareket halindeyken durdurulduğu ve araçlarında yapılan aramada 500 gram “TATP” adlı patlayıcı madde ve ateşleme mekanizmasının bulunduğu kaydetmişti.

Belçika yargısı ayrıca, Almanya’da tutuklanan İranlı diplomatın iadesini talep ederek, hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

200 polisle dev operasyon

Öte yandan Fransa polisi, ülkenin kuzeyinde bulunan Grande-Synthe kentindeki “Centre Zahra France” isimli derneğe operasyon düzenledi. 200 polisin katıldığı dev operasyonda 11 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Özel birliklerin de destek verdiği operasyonda polis ekipleri, yerel saatle 06.00’da dernek binası ile yöneticilerinin bulunduğu adreslere baskın düzenledi.

12 ayrı adrese operasyon

Fransız makamlarından yapılan açıklamada ‘dernek yöneticilerinin terör örgütlerine açık destek vermesi’ suçlamasıyla operasyon kararı alındığı belirtildi. 2005’ten bu yana faaliyet gösteren Centre Zahra France Derneği ve yöneticilerinin adreslerine düzenlenen baskınlarda, 11 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Centre Zahra France Derneği Avrupa’nın başlıca Şii merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Fransa polisi tarafından yapılan açıklamada, “Terörle mücadele kapsamında bu merkezde yapılan faaliyetleri adım adım izledik. Dernek liderlerinin birçok terör örgütüne verdiği destek ve ülke değerlerine aykırı fikirleri savunan hareketler tespit ettik” denildi.