Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, Japon firmalara İngiltere’nin AB üyeliğinin sona erdiğini söyledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bugün, Tokyo’da Japon şirketlere yönelik yaptığı konuşmasında İngiltere’nin AB üyeliğinin sona erdiğini ve Fransa’nın Londra’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) sonrasında cazip bir alternatif sunduğunu belirtti.

Le Drian, 4 günlük Japonya gezisinin sonunda yaptığı basın açıklamasında, “Dün akşam Japon şirketlerinin sahipleriyle bir araya geldim. Diğerleriyle de bugün görüşeceğim. Mesajımız açık: İngiltere’nin AB üyeliği sona erdi. Çünkü burada ‘Hayır!’ diyen seslerin varlığını hissettim. Fakat bitti” diye konuştu. Kültür ve araştırma merkezi olarak faaliyet gösteren Fransız- Japon Evi’nde yaptığı konuşma sonrasındaki sözleri, diplomatlar, öğrenciler ve gazetecilerden oluşan dinleyicileri güldürdü.

Le Drian açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Elbette ki en fazla Japon şirketinin Fransa’da almasını umuyorum. Bize düşen İngiltere’nin AB ile ilişkisinin sona erdiğini söylemektir. Sizi kabul etmek için tarih, eğitim, öğretim ve rekabet gücümüzün yeniden kazanılmasıdır. Ve elbette ki cazibemiz.”

Jean-Yves Le Drian, Japon şirketlerine İngiltere’nin 2019 yılının mart ayından sonra AB’de olmayacağını hatırlattı.

2016 yılının haziran ayında İngiltere’nin AB üyeliği konusunda yapılan referanduma ilk tepki Japon bankalarından gelmişti. Sumitomo Mitsui Financial Group, Brexit’e hazırlık olarak temmuz 2017’de Frankfurt’ta bir banka şubesi açmıştı. Paris, Dublin ve Amsterdam, Londra merkezli şirketleri ülkelerine çekmek için çalışmalarına hız vermişti.