Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa Libya’da arabulucu rolünü korumaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa bir kez daha Libya’da arabuluculuğunu korumaya çalışıyor. Dün, Trablus’u ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 10 Aralık’ta Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini öngören Paris Anlaşmasının hükümleri uyarınca kaos içindeki bir ülkenin seçim sürecini yürütmesi gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü Ulusal Uzlaşma Hükümeti başkanı Faiz el-Serrac ile yaptığı görüşmede Le Drian, Mayıs ayında varılan “Paris Anlaşması”nın teyit edilmesi ve demokratik sürecin önündeki engellerin üstesinden gelinmesi ile seçimlerin zamanında yapılmasını vurgulamak için bir dostluk ziyareti gerçekleştirdi. Bakan şunları söyledi: “Fransa’nın tüm Libyalılara mesajını getirdim. Fransa Libya’nın terörle mücadelesini ve yasadışı göçle mücadelesini desteklemektedir.”

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, mevkidaşı Muhammed Siyale ile yaptığı ortak basın açıklamasında “Fransa Libya kaynaklarının halk arasında eşit ve adil bir şekilde dağıtılmasını desteklemektedir ancak bunun için siyasi krizden çıkılması gerekir” dedi ve ekledi: “Libya’da Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini öngören Paris anlaşmasının sonuçlarını destekliyoruz. Fransa BM misyonu aracılığıyla Libya’ya gereken her türlü maddi ve teknik desteği sağlayacaktır.”

Bakan şunları söyledi: “Paris, Libyalılara krizden çıkmak için yapacakları seçimler için yardım sağlayacak. Paris Anlaşmasında Libyalı yöneticilerle seçimin gerekliliği üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Bu yolda yürünmesi için gereken desteğin verileceğini bir kez daha yeniliyoruz. Halkın seçime olan ilgisi de bu yönde.”

Bakan daha sonra Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter ve Meclis Başkanı Akile Salih ile bir araya geleceğini de söyledi.

Serrac ise yaptığı açıklamada Le Drian’a Petrol Hilali bölgesinde yaşanan olumsuz gelişmelerin yansımalarını ve bazılarının Paris anlaşmasını geçersiz kılma çabalarını anlattığını söyledi. Hükümetinin demokratik sürece olan bağlılığını vurgulayarak Yüksek Seçim Kurulu’nun çalışmalarını kolaylaştıracak bir ortam yaratmaya çalıştıklarını da ifade etti.

Açıklamada seçim yolunda karşılaşan engelleri kaldırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söylerken tarafların da seçimlerin zamanında gerçekleşmesi için sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundu.

Le Drian’ın yaptığı ziyarette, Serrac Hükümeti Dışişleri ve Savunma Bakanları ve bir takım askeri liderlerin de katıldığı Libya-Fransız askeri toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Libya askeri kurumlarının birleştirilmesi süreci ve bunun siyasi sürece olumlu katkıda bulunmasıyla ilgili bir dizi toplantı yapıldı.