Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, Paris saldırıların ikinci yıldönümünde kurbanlarını andı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa 13 Kasım pazartesi günü, 130 kişinin öldüğü ve 350’den fazla kişinin yaralandığı Paris saldırısının ikinci yıldönümünde ölenleri andı.

Anma törenine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eşi Brigitte Macaron, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve bakanlar katıldı.

Saldırıda ölenler için bir dakika saygı duruşuyla başlayan anma töreninde Stade de France’ın önündeki anıta çelenk kondu. İntihar saldırısında ilk olarak bugün anıtın olduğu yerde bulunanlar ölmüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı, anma törenleri kapsamında onlarca kişinin otomatik tüfekle öldürüldüğü restoranlara ve kalabalığın üzerine ateş açılan Bataclan konser salonuna gitti.

13 Kasım 2015’te, gece yarısına doğru Paris’in 7 farklı noktasında eş zamanlı saldırılar düzenlenmişti. Saldırılarda sonucunda 130 kişi ölmüş, 680 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı DEAŞ üstlenmişti.

Saldırı önce Fransa ile Almanya arasında düzenlenen futbol maç esansında duyulan 3 patlama sesiyle başlamıştı. Stadın yakınlarındaki bir bar ve bir restoran iki intihar bombacısı tarafından rehin alınmıştı. En kanlı saldırıysa Bataclan konser salonundaki bir metal konseri sırasında yaşanmıştı. Teröristler, ABD’li “Eagles of Death” adlı metal grubunu izlemeye gelen insanlara 10 dakika boyunca ateş açmış, konser salonunda bombalar patlatmışlardı.

Kanlı saldırıların ardından geçtiğimiz iki yıl içerisinde Fransız Parlamentosu, nefreti teşvik ettiği iddiasıyla camileri kapatmış ve polislerin mülk denetiminde daha fazla yetkiye sahip olması için yeni bir yasayı yürürlüğe koymuştu.

Fransa İçişleri Bakanlığı, alınan olağanüstü tedbirlerin istihbarat teşkilatlarının son iki yılda 30’dan fazla saldırıyı önlemesine yardımcı olduğunu belirtiyor.