Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, Shengen sınırlarının izlenmesini onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Devlet Konseyi, dün olağanüstü halin kaldırılmasına rağmen hükümet kararıyla Schengen’in iç sınırlarının izlemeye devam edilmesi kararı aldı. Bu tedbirin “terörün getirdiği ciddi tehlikeler ile alakalı” olduğunu belirtildi.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre, Fransa’nın üst düzey idari heyeti olan Devlet Konseyi, yaptığı açıklamada, “Fransa’ya giriş yapmak isteyen şahısların kimliklerini izlemek, onların getirdikleri aktif tehlikeleri önlemek için gereklidir. Konsey bu kararın terörin getirdiği tehlikeye uygun bir karar olduğunu düşünüyor” dedi.

Yabancı yardım derneklerinin bazıları meclis konseyine hükümetin sınırları izleme kararının devamının 1 Kasım 2017’den 30 Nisan 2018’e kadar kaldırılması için talepte bulunmuştu.

Karar özgürlükleri kısıtlıyor

Dernekler, devletin ilk hedefinin, özellikle Avrupa Birliği içindeki özellikle İtalya, Yunanistan ve İspanya’dan göç edenlerin ve gelenlerin seyahat özgürlüklerinin büyük ölçüde sınırlandırıldığına dikkat çekti.

Kasım 2015’te Paris’te düzenlenen terör saldırılarından sonra yeniden açılan Schengen alanının iç sınırlarının izlenmesi için uygulanacak prosedürler 31 Ekim’de olağanüstü halin kaldırılmasıyla sona erecekti. Ancak, 3 Ocak’ta hükümet, Avrupa Komisyonu’na terör tehdidinin gözetimini uzatması için bir mutabakat gönderdi. Dernekler ise bu karara 13 Kasım 2015’ten beri itiraz ediyorlardı. Fransız hükümeti sınırların gözetlenmesine kararını alarak bunu 9 kez uzattı.

Fakat meclis konseyi, Fransız hükümetinin, Schengen Anlaşması ile öngörülen altı aylık bir süre için geçici izlemenin yeniden kurulması yönünde karar almasının mümkün olduğunu onayladı ve bu anlaşmanın, kamu düzenine veya iç güvenliğe yeni bir tehdit olması durumunda altı ayı aşmayan bir süre için (bu denetimi uzatmanın) herhangi bir engel oluşturmadığını açıkladı.