Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, sivilleri hedef alan Suriye rejimi ve Rusya’yı kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa, Suriye rejimi ve müttefiki Rusya’yı, onlarca sivilin öldüğü İdlib’e yönelik hava saldırılarından dolayı kınadı. Paris, saldırıların durdurulması çağrısında bulundu. Rusya sivil kayıpların olduğu iddiasını reddetti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne, yaptığı açıklamada, Beşşar Esed ve müttefiklerinin son günlerde Hama’nın kuzeyi ve İdlib’de hastane ve sivilleri hedef alan hava saldırılarından dolayı kınayarak, “Bu eylemler, uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır” dedi.

Rusya, Beyaz Baretliler’i ‘savaş hilecileri’ olarak niteledi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), saldırılarda 12’si çocuk 37 sivilin öldüğünü açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise, Rusya Hava Kuvvetleri’nin İdlib’de düzenlediği saldırılar sonucu 150 sivilin öldüğü iddiasını reddetti. Konuyla ilgili, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bakanlığın bu bilgileri doğrulamadığını söyledi. 150 sivilin öldürüldüğü haberini aktaran Reuters’a yüklendi. İngiliz medyasının bilgi kaynağı olarak gösterdiği Suriye’deki sivil savunma örgütünü, bilinen adıyla Beyaz Baretliler’i ‘‘savaş hilecileri’’ olarak niteledi. Rus güçlerinin, sivil kayıplarından kaçınmak için yerleşim birimlerini hedef almadığını belirtti. Ayrıca, İdlib’de bir haftadır düzenlenen saldırılarda, Hama’nın doğusu Akerbat’taki teröristleri ani saldırılar yoluyla kurtarmaya çalışan askeri mekanizmalara ve örgütlere odaklanıldığını aktardı.

Türkiye, Rusya’dan arabuluculuk yapmasını istedi

Recep Tayyip Erdoğan ve Vlademir Putin’in Ankara’daki görüşmelerinin öncesinde, RIA Novosti’nin, diplomatik bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Türkiye, İdlib’deki ‘güvenli bölge’ konusunda Suriye Rejimi’yle bir görüşme ayarlaması için Rusya’dan arabuluculuk yapmasını istiyor. Türkiye’nin talebinin, Rusya, İran ve Türkiye arasında gerçekleşen Astana Anlaşması uyarınca Türk birliklerinin İdlib’e ulaşımının koordinasyonuna yönelik olduğu bildirildi.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanlığı DEAŞ’ın hezimete uğramak üzere olduğu ve bunun sadece Rusya ve Suriye güçleri sayesinde gerçekleştiği açıklamasında bulundu.

Rusya kimyasal silah iddialarını reddetti

Aynı zamanda Kimyasal Silahsızlanma Komisyonu Başkan Yardımcısı olan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Georgiy Kalamanov, Sovyet kimyasal silahının ‘üçüncü kişilere’ sızma ihtimalinin söz konusu olmadığını söyledi. Uluslararası İnsan Hakları Örgütü, raporunda, Suriye Rejimi’ni 4 Nisan’da Han Şeyhun’a düzenlenen saldırıda Sovyet yapımı kimyasal bombalar kullanmakla suçlamıştı.