Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa: Suriye’de kırmızı çizgi aşıldıysa bunun karşılığı verilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveau, Suriye’de kırmızı çizgi aşıldıysa karşılık verileceğini vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ilk incelemelerde kimyasal silah kullanımını doğrulandığını’ belirten Griveau, bunun bir karşılığı olacağını söyledi.

Sözcü Griveau, (Europe 1 radyosu Avrupa 1 Radyosu’na) yaptığı açıklamada, “Eğer saldırıdan sorumlu oldukları kanıtlanırsa ve eğer kırmızı çizgi aşıldıysa, bunun bir karşılığı olacak. Macron ve Trump, yaptığı telefon görüşmesinde ilk incelemelere göre kimyasal silah kullanıldığına dair görüş alışverişinde bulundu” dedi. Her iki liderin de olayın incelenmesi için talimatlarda bulunduğunu belirterek, Macron’un önümüzdeki 48 saat içinde tekrar Başkan Trump ile görüşeceğini bildirdi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron ve Trump’ın telefon görüşmesinde Duma’ya yapılan saldırıya uluslararası toplumun ‘güçlü’ bir tepki vermesi gerektiğini vurguladıklarını bildirdi.

Öte yandan Suriye’deki kimyasal saldırı krizi ile ilgili Alman Dışişleri Bakanı Heikou Mass, bu saldırıların sona ermesi için çağrıda bulundu.

Maas, dün, İsveçli mevkidaşı Margot Wallström ile yaptığı görüşmenin toplantı aralarında, “Bu kimyasal saldırıların gerçekleşmesi ve kimseyi hesaba katmadan bu suçun tekrarlanması kabul edilemez bir durum” dedi. Rusya’nın Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanması gerektiğini söyleyen Maas, Suriye tüm kimyasal silahlarını teslim edinceye dek baskının sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Moskova’ya baskı yapılması gerektiğini vurgulayan Maas, Rusya’nın uluslararası düzeyde doğrulanması gereken işleri ve sorumlulukları engellediğini belirterek, “Bu yetersiz ve yapıcı olmayan bir durum. Bu şekilde devam edemez” dedi.