Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa, Suriye’nin kuzeyindeki askeri gücünü artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yerel kaynaklar, Fransız kuvvetlerinin yeni desteğinin Suriye’nin kuzey doğusundaki Haseke ilinde bulunan Rimelan’daki ABD üssüne ulaştığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) kaynaklardan aktardığına göre Fransız özel birimleri perşembe gecesi Haseke’deki ABD üssüne ulaştı. Bununla birlikte son zamanlarda Irak’tan Suriye’ye giriş çıkış yapan Fransız birimlerinde artış gözlemlendi. Kaynaklar, Fransız askerlerin Menbiç, Rakka ve bazı bölgelerde Kürt savaşçılarla birlikte devriye gezdiğini belirtti. AA, PYD liderliğini Menbiç’te Fransız askeri ile toplantılar düzenlediğini ve Kürt milislere askeri destekte bulunduğunu aktardı.

Suriye’nin kuzeyinde Kobani beldesinin Muşta el-Nur tepesinde, Sarin’de, Harab el-Aşık köyünde ve Deyrizor’un doğu kırsalında Fransız kuvvetlerine bağlı 70 unsur bulunuyor.

Yerel kaynaklar Türkiye’nin uluslararası ittifak bölgelerine girmekle tehdit etmesinin akabinde geçen hafta Fransız askeri desteğinin Suriye’nin kuzeyin ulaştığını aktardı. Ayrıca kaynaklar, Türkiye’nin Menbiç’e girmekle tehdit etmesinin ardından Fransa’nın geçen hafta Menbiç ve Kobani şehirlerine askeri destek sağlandığını aktardı. Bu güçlerin bir kısmının Cerablus ve Halep’in kuzeydoğusundaki el-Bab’ta Türk kuvvetleri ve ona bağlı birliklere yakın bölgelere konuşlandırıldığını bildirdi.

Gözlemciler, Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD’nin çekilmesiyle ve Arap birliklerinin konuşlanması ile eş zamanlı olarak Fransız birliklerin arttığına işaret etti.

Kaynaklar ABD-Fransız anlaşmasına göre Fransız kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinde, bir sonraki aşamada ise Suriye’nin birçok bölgesindeki yerel yönetimlerin kurulması ve planlanmasında rol oynayacağına dikkati çekti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, perşembe günü yaptığı açıklamada Fransa’nın son iki haftada Suriye’nin kuzeydoğusuna asker sevkiyatı yaptığını bildirmişti.

Türkiye daha önce Fransa’yı Menbiç’e asker göndermesine yönelik ABD’nin DEAŞ’ı destekleyerek işlediği suçun tekrarlanmaması konusunda uyarmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Brüksel’de ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından Suriye konusunda Ankara ile Washington arasında bir yol haritasının uygulanması durumunda YPG’nin Menbiç’tan çekileceğini söyledi. Çavuşoğlu, aksi halde Türkiye’nin Afrin bölgesinde olduğu gibi müdahale etmek zorunda kalacağını aktardı. Görüşmenin ardından her iki taraf da Suriye konusunda bir yol haritasının izlenmesi konusunda anlaşmaya vardığını vurguladı.

Ankara ile Washington arasındaki ilişkiler, Türkiye’nin YPG birliklerinin Münbiç’ten Fırat’ın doğusuna çekilmesi, askeri ve maddi desteğin durdurulması konusundaki ısrarlı talepleri nedeniyle gerilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris’in Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyine YPG için askeri destek göndermesi durumunda pişman olacağını söylemesinin ardından Fransa’nın Suriye’nin kuzeyinde yapacak hiçbir şeyi olmadığını ifade etti.