Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa: Suudi soruşturmaları doğru yönde ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra-Washington/Şarku’l Avsat

Fransa, Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın dün, 11 kişinin tutuklu bulunduğu Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesiyle ilgili ‘soruşturmanın doğru yönde ilerlediğini’ açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll dün gazetecilere Suudi Arabistan Başsavcılığının Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin yaptığı açıklamada, “Soruşturma doğru yönde ilerliyor… Bu sürecin sonuçlarını dikkatli bir şekilde incelemeye devam edeceğiz. Suudi savcı ve diğer tarafların yürüttüğü soruşturmalar, tüm gerçekleri ile şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır” dedi.

Türkiye’nin tutumu

Öte yandan Türkiye, Kaşıkçı olayını politik olarak kullanmaya devam ederek, soruşturmanın uluslararası alanda sanıkların iade edilmesiyle yürütülmesini talep etti.

ABD yaptırımları

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin 17 kişi hakkında yaptırım kararı uygulanacağını duyurdu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı açıklamada kişilerle alakalı olarak, “yaptıklarının sonuçları ile yüzleşmeliler” dedi. Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili, olaya karışan kimselerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulduğunu açıkladı.