Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’da protestocular benzin depolarına ulaşımı kapattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris/Şarku’l Avsat

Fransa’da artan akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde çok sayıda protestocu, ana yollardaki trafiği durdurarak, araçların benzin depolarına ulaşmasına engel oldu.

Fransa’da “Sarı Yelekliler” adlı grubun 17 Kasım’da başlattığı protestolar devam ediyor. AFP’nin haberine göre, ülkede düzenlenen gösterilere yaklaşık 300 bin kişi katılırken, protestolar esnasında şu zamana kadar bir kadın hayatını kaybetti, 400 kişi de yaralandı.

Pazartesi günü erken saatlerde protestocular ülke genelinde yollara barikatlar kurarken AFP, yaklaşık 200 kamyonun Rennes şehrindeki akaryakıt istasyonlarına giden yolda kaldıklarını bildirdi. Protestocuların bazıları geceyi yollarda geçirirken, bazıları ise alışveriş merkezlerindeki otoparklarda sabahlamak zorunda kaldı.

Fransa İç Güvenlik Genel Müdürlüğü (DGSI) Direktörü Laurent Nunez, BBC News’e yaptığı açıklamada, ana yolların açık kalması için polisin müdahale edeceğini söylerken, “Bu istisnai bir durum değil. Bu gösteri, Cumartesi günü yapılan gösteriden büyük değil” ifadelerini kullandı.

Göstericiler, hükümetin akaryakıt için koyduğu ek vergilerin yanı sıra satın alma gücünü etkileyen ‘adaletsiz’ politikasına karşı protesto düzenliyor. Bazı noktalarda gerilim yükselirken, göstericilerle sarılmış bir aracın içindeki sürücünün panik yapıp, gaza basması üzerine 63 yaşındaki kadın eylemci hayatını kaybetti.

Başbakan Edouard Philippe, Pazar günü yaptığı açıklamada ülke genelinde akaryakıta gelen zamma karşı düzenlenen protestolardaki göstericilerin kızgınlıklarını anladığını fakat hedefledikleri reformları sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.