Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’da şiddet eylemleri sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’da geçtiğimiz hafta bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından ülkenin batısındaki Nantes kentinde başlayan gösteriler ve sokak çatışmaları devam ediyor.

Fransız Haber Ajansı AFP, Bellevue mahallesinde birkaç arabanın kundaklandığını duyururken, bir polis de yaptığı açıklamada birçok arabanın yangınlardan hasar gördüğünü aktardı. Mahallede ayrıca 20 ila 30 kişilik maskeli bir grubun da bulunduğuna dikkat çekildi.

Polisin aktardığına göre, 3 gündür devam eden sokak çatışmalarında çok sayıda araç yanarken, birçok binada da hasarlar meydana geldi. Çok sayıda göçmenin yaşadığı birçok mahallede de polis ve gençler arasında gerginlik tırmanıyor. Yetkililer tarafından AFP’ye yapılan açıklamada, belediye başkanının şahsi aracı da dahil 52 arabanın kundaklandığı belirtildi. Aynı şekilde bir alışveriş merkezindeki kafe de dahil olmak üzere sekiz bina yangınlardan hasar gördü ve yağmalandı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, geçtiğimiz Perşembe günü Nantes’e giderek, şiddet olaylarını kınadığını açıkladı. Philippe, polisin genci öldürmesi olayına dair ‘tam şeffaflık’ sözü verdi.

Fransa Cumhuriyet Savcısının belirttiğine göre 22 yaşındaki genç, polis tarafından ‘organize bir çete kapsamında hırsızlık eylemine karışma’ suçlamasıyla aranıyordu ve polis tarafından durdurulduğunda arabasıyla kaçmaya çalıştı. Polisten yapılan açıklamada, öldürülen genç hakkında ‘silahlı soygun’ iddiasıyla arama emri bulunduğu belirtildi. Gencin emniyet kemeri takmadığını ve üzerinde hiçbir kimlik kartı bulunmadığını söyleyen polis, kaçmak için aracını geri vitese taktığını ve hafif şekilde bir polisi yaraladığını savundu. Polis, bunun üzerine gence ateş açıldığını ifade ederken, “Olay meşru müdafaadır” ifadeleri kullandı.
Ulusal Polis Genel İdaresi’ne konuyla ilgili bir dosya sunulurken, müfettişler görgü tanıklarına polisin hatalı olduğuna dair ifade verme çağrısı yaptı.

Şiddetin artmasından korkuluyor

Yaşananların ardından Fransa’da şiddet eylemlerinin yayılması konusunda büyük bir endişe hakim.

Nantes’te dün bir akaryakıt istasyonu da kundaklanmaya çalışılırken, saat 18’e doğru şiddet eylemlerinin sakinleşmeye başladığı ifade edildi. Eylemler, Fransa’nın birçok şehrindeki yoksul mahallelerde gerginliğe sebep oldu.

Diğer taraftan Paris’in kuzeydoğusunda bir mahallede akşam yemeğinden ayrılan bir polis çift, 3 yaşındaki kızlarının önünde saldırıya uğradı. Polis kaynakları tarafından yapılan açıklamada, saldırganların polisleri daha önceden tanıdığı ileri sürüldü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron saldırıyı kınayarak, ‘şok edici’ olarak nitelendirdi. Macron, saldırganların bir an önce bulunarak cezalandırılacağını vurguladı. Saldırganların birinin tutuklandığı, diğerinin ise hala arandığını ifade edildi.

Polis şiddeti gerginliği tırmandırdı

2005 yılında Paris’teki Clichy-sous-Bois mahallesinde Afrika kökenli iki gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından ülke çapında şiddet eylemleri patlak vermişti. Paris’te bir zenci gencin ciddi şekilde yaralanmasından sonra geçtiğimiz yıl polis tarafından uygulanan şiddet içerikli uygulamalar da öfkeyi tırmandırdı. Polis, elinde benzin bidonu ve kibrit taşıyan 14 yaşındaki bir çocuk da dahil 4 kişiyi gözaltına aldı. Fransa polisi ayrıca, ülkenin birçok bölgesinde 12 kişiyi daha gözaltına aldı. Yaşanan son olayın ardından ise geçtiğimiz Perşembe günü Nantes’te yaklaşık bin kişi sokaklara çıkarak, ‘adalet’ ve ‘ölüm olayının soruşturulması’ çağrısı yaptı.