Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’da terör saldırıları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’da önceki gün Marsilya’daki Saint Charles Metro İstasyonu’nda gerçekleşen bıçaklı saldırıya ilişkin soruşturma sürüyor. Fransız yetkililer son yaptıkları açıklamada saldırganın isminin Fransız Emniyet Teşkilatı’nın elindeki listede yer almadığını duyurdu.

Associated Press Ajansı’na (AP) konuşan emniyet yetkilileri, saldırganın Lyon’da hırsızlık yaptığı suçlamasıyla tutuklandığını ardından da serbest bırakıldığını söyledi. Saldırganın kimliğinin, olay yerinde alınan parmak iziyle karşılaştırılarak tespit edildiğini ekledi. AP’nin verdiği bilgilerde güvenlik güçlerinin, saldırıyı üstlenen DEAŞ örgütünün Marsilya saldırısını yapan kişiyle nasıl bağlantı kurduğunu soruşturduğunu belirtti.

Saldırgan Tunus pasaportlu

Polisin yaptığı ilk incelemelerde iki kadının ölümüyle sonuçlanan bıçaklı saldırıyı gerçekleştirenin Tunus pasaportu olduğu bilgisine ulaşıldı. Fransa’da terörle mücadeleden sorumlu olan savcı François Molins emniyet güçlerinin pasaportun geçerliliğini araştırdıklarını belirtti.

DEAŞ’a yakınlığıyla bilinen ve internet üzerinden yayın yapan AMAQ’tan dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada saldırgan “asker” olarak nitelendirildi. Saldırı DEAŞ tarafından üstlenildi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, saldırıda ölen iki kadından birinin boynundan, diğerinin ise karın bölgesinden bıçaklandığın açıkladı.

Saldırının nasıl gerçekleştiğine dair bilgi veren Fransa İçişleri Bakanı Gérard Collomb, olayın kamera kayıtlarını izledikten sonra saldırganın davranışlarını “garip” olarak nitelendirdi. Collomb, saldırganın ilk kadını bıçakladıktan sonra kaçtığını, ardından geri dönerek ikinci kadını da bıçakladığını belirtti. Collomb, yaşananları terör saldırısı olarak niteleyemeyeceklerini söyledi. Henüz bunun doğrulanmadığını kaydetti. Marsilya Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin ise açıklamasında “Benim için bu bir terör saldırısıdır” ifadesini kullandı.

Yaşananlara ilişkin bir diğer açıklama da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. Macron, sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda “Bu barbar saldırı nedeniyle derin bir kızgınlık duyuyorum” ifadesini kullandı. Macron, Fransız güvenlik güçlerinin saldırıya ilişkin verdiği tepkinin hızlı olmasını da övdü. Fransa Başbakanı Edouard Philippe de saldırılara karşı tetikte olmaya devam edeceklerini söyledi.

Endişe artıyor

Son saldırı, 2015 yılında gerçekleşen ve 130 kişinin öldüğü 13 Kasım saldırılarından sonra Ulusal Meclis tarafından uygulamaya konulmaya çalışılan terör ek yasa maddelerinin oylanmasından sadece iki gün önce yapıldı. Anayasaya eklenmesi düşünülen ek yasa maddeleri eski sosyalist hükümetin uygulamalarında bulunan acil durum yasa uygulamalarıyla benzerlik gösteriyor.

Fransa’da güvenlik önlemleri artırılıyor. Zira Marsilya’daki Saint Charles Metro İstasyonu’nda gerçekleşen son saldırı, DEAŞ terör örgütü lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin taraftarlarını Batı’daki düşmanlarını vurmaya çağırdığı ses kaydının yayınlanmasından birkaç gün sonra gerçekleşti.