Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’daki Müslümanları hedef alan sağcı radikal grup tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Milli Güvenlik Genel Müdürlüğü (İç İstihbarat Birimi) ülkede Müslümanlara yönelik incelemelerini artırırken geçtiğimiz hafta sonu da Fransa’nın 4 farklı bölgesinde Müslümanları hedef alan 9 Fransız’ı gözaltına aldı. Aralarında kadınlarında bulunduğu, Müslümanları hedef alan bu grubun tutuklanmasının ardından, Fransa İslam Konseyi Fransa İçişleri Bakanlığı’na ülke çapında yaklaşık 2 bin 500 cami ve ibadethanenin hedef alınmasından duyulan endişenin dile getirildiği bir mektup gönderdi.

Gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde yapılan incelemelerde çok sayıda silah, el yapımı bomba, bıçak ve hançer ele geçirildi. Ayrıca hücre üyelerinin atıcılık eğitimi aldığı ve olası bir savaş durumu için gıda ve silah depoladığı tespit edildi.

“Topraklarımıza saldıran bir düşmana karşı savaştayız”

Kendilerini ‘Saha Kuvvetleri Çalışma Grubu’ olarak adlandıran bu grup üyeleri, Fransa’nın bir savaş halinde olduğunu iddia ediyor. Üyeler, grubun internet sitesinde Guy S olarak isimlendirilen kişinin kendini ‘kaptan’ olarak tanımladığını ve Fransız ordusunda 15 yıl hizmet eden eski bir asker olduğunu belirtti. Guy S bir video kaydında, “Topraklarımıza saldıran bir düşmana karşı savaştayız. Hafife aldığımız Müslümanlar, yoğun dini ve maddi destek aldı” ifadelerini kullandı.

Ulusal Cephe’ye yakın

Le Figaro gazetesinin dün yayınladığı habere göre, eski bir polis olan Guy S, daha sonra adını ‘Ulusal Topluluk’ olarak değiştiren aşırı sağcı Ulusal Cephe’ye yakındı. Emekli memurlardan oluşan grupta Guy S’nin oldukça aktif olduğu tespit edildi. Farklı bölgelerde bulunan bu grup üyeleri, İslam’a karşı aşırı sağcı ırkçı ideolojilere sahip ve Müslümanları ‘sömürgeci’ olarak tanımlıyor. Bölgeleri farklı renklerde gruplandıran hücre, şeriatın uygulanmaya çalışıldığı bölgeyi ‘Kırmızı Bölge’, polis ve jandarma karargâhlarının yanı sıra hastaneler ve diğer hassas kurumların bulduğu savunulması gereken bölgeyi ise ‘Turuncu Bölge’ olarak tanımlıyor. Hücreye göre, İslam’dan uzak bölgeler ise ‘Mavi Bölge’ kapsamında yer alıyor.

Hücre, internet sitesinde savaşmaya hazır vatandaşlar ve askerlerin bulunduğu bir savunma grubunun hazırlanması çağrısında bulunarak, savunma araçlarının temin edilmesi gerektiğini vurguluyor. Sosyal ağlar üzerinden iletişim kurmanın yanı sıra hücre üyeleri, projelerinin ilerleyişini değerlendirmek için zaman zaman bir araya geliyor.

Cezayir’de faaliyet gösterdiler mi?

Bazı analistler, bu grubun Cezayir’deki kurtuluş savaşı sırasında aktif olan “gizli yeraltı” terör örgütünü hatırlattığını ifade ederek, bu örgütün Cezayir’in bağımsızlığını kazanmasını önlemek için suikast ve saldırılar düzenlediğini hatırlattı. Gizli örgütün suikast düzenlediği kişiler arasında eski Fransa Başbakanı Charles de Gaulle de bulunuyor.

Fransız İslam Konseyi’nden dikkat çeken mektup

Bu hücre, sosyal medyadaki gözlem aracıyla tespit edilirken Radikal İslamcılar, imamlar ya da Müslüman kadınları hedef alan projeler, bu gözlem aracının elde ettiği bilgilerle ortaya çıktı. Bu tehditlerin ardından, Fransız İslam Konseyi, İçişleri Bakanlığına İslam ve Araplara yönelik düşmanlık ideolojisini besleyen bu grubun ve tüm radikal sağcı grupların oluşturduğu tehditlere dikkat çeken bir mektup gönderdi.