Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’dan BMGK’ya acil toplantı çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa ve Rusya’nın veto hakkına sahip olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) son dönemde Suriye’de tırmanan şiddet olaylarını görüşmek üzere toplantı çağrısında bulundu. Ayrıca Le Drian, Suriye’deki yönetim insan hakları açısından kabul edilebilir olduğunda, Avrupa’nın sadece ülkenin yeniden imarı ya da asayiş projelerine katılacağını bildirdi.

Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Fransa’nın, Suriye’de yeni anayasa ile seçim yapma kararlılığını koruduğunu ifade eden Le Drian, Esed’in ana müttefiki olan Rusya, krizi yalnız çözemeyecek. Bir gün Suriye yeniden inşa edilecek ve Rusya’nın kaynakları yeterli olmayacak” diye konuştu.

Fransa, hükümetin barışçıl protestoları bastırmasının ardından 2011’de başlayan Suriye iç savaşı boyunca Esed’in devrilmesini destekledi.

Ancak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Esed’in gidişinin müzakerelerin ön şartı olamayacağını söyledi.

“Fransa, Suriye’deki durumdan ve bu durumun gittikçe kötüye gidişinden büyük kaygı duymaktadır” ifadelerini kullanan Le Drian, ülkedeki insani durumun görüşülmesi amacıyla BMGK’yı acil toplantıya davet edeceklerini söyledi.

Le Drian, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da “Suriye; Guta, İdlib, Afrin. Fransa, BMGK’da acil toplantı talebinde bulunuyor. Bu sabah Türk mevkidaşım ile görüşme yaptım” ifadelerini kullandı.