Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’dan Libya’daki silahlı gruplara yaptırım çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa dün uluslararası topluma Libya’da gerçekleşecek seçim öncesi, kaos yaratmak isteyen gruplara karşı yeni yaptırımlar uygulanması konusunda çağrıda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian New York’ta gerçekleşen BM Genel Kurulu toplantısında, “Mevcut durumu dayatanlar için daha kararlı olmalıyız. Özellikle Trablus’u tehdit eden silahlı gruplara karşı Güvenlik Konseyi yaptırımlarını sürdürmeli “ dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı bu konuda destek bulmak için Cezayir, Tunus, Mısır, Nijer ve Çad’dan mevkidaşları ile bir araya geldi. Toplantıya Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Ghassan Selame de katıldı.

Fransa silahlı gruplara karşı yaptırım uygulanmasını istiyor

Paris, seçim sürecinin ilerlemesini önlemek isteyen silahlı gruplara karşı tüm katılımcılardan, bazı örgütlere karşı yaptırım uygulanması konusunda çağrıda bulundu.

Aralık ayında Libya’da gerçekleşecek olan seçimlerin tarihi Fransa’da belirlenmişti.

Fransa, asıl önemli olan şeyin seçimlerin doğru ortamda olması gerektiğini, bu konuda İtalya ile aynı fikirde olduklarını ve son haftalarda yaşanan gerginliklere rağmen işbirliğinin mümkün olduğunu açıkladı.

ABD: Seçim kararı erken

Libya ile tarihi bağları olan İtalya, ülkedeki anlaşmazlıkları çözmek için Fransa ile birlikte hareket ederek seçim kararı alsa da, güvenlik koşulları sağlanmadığı için 10 Aralık’ta yapılması planlanan seçimin iptalini istedi. ABD ise Libya’da yapılması planlanan seçimlerin henüz ülkedeki şartların olgunlaşmadığı gerekçesiyle erken olduğunu düşünüyor.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini dün Libya hakkında yapılan bir toplantıda, “Sorun, seçim tarihi ile alakalı değil seçimlerin iyi bir ortamda geçmesi için bir dizi şartın yerine getirilmesi ile ilgili” olduğunu ifade etti.

Fransa, silahlı grupların yurtdışındaki varlıklarının dondurulmasını ve bazı örgütlerin liderlerine seyahat yasağı getirilmesi gerektiğini düşünüyor.