Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’nın ardından İngiltere’de de ‘okullarda telefon yasağı’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa’da, çocukların cep telefonu kullanımlarının kısıtlanmasına yönelik taleplere bir yenisi daha eklendi. Fransa’nın ardından İngiltere’de de benzer bir uygulama gündeme geldi.

İngiltere Kültür Bakanı: Yasaklanmasın ama kısıtlansın

Kültür Bakanı Matt Hancoock, okullarda cep telefonu kullanımı kısıtlamasının artırılması yönünde çağrıda bulundu. Hancoock, ders saatlerinde öğrencilerin telefon kullanmasına izin vermeyen ve öğrencilerin sosyal medya kullanmasını kısıtlayan öğretmenleri takdir ettiğini söyledi.

Konuya ilişkin, geçtiğimiz hafta The Guardian gazetesine açıklamalarda bulunan Matt Hancoock, çocuklarına cep telefonu almadığını ve sosyal medya kullanmalarına izin vermediğini belirtse de çocuklara cep telefonlarının yasaklanması için yasa çıkarılması taraftarı olmadığını dile getirmişti.

Bakan Hancoock, bugün, Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda ise sorumluluğu okul müdürlerine yükleyerek şunları söyledi:

“Teknoloji, ebeveynlerin işini zorlaştırıyor. Okulların da büyük rolü olduğunu düşünüyorum. Ben eğitimde teknolojinin kullanılmasının sonuna kadar destekçisiyim. Ancak, aynı şekilde çocuklarımıza teknoloji kullanırken güvenliklerini nasıl koruyacaklarını da öğretmeliyiz. Okul çağındaki küçük çocuklar neden telefona ihtiyaç duyuyor?”

Hancoock, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna kolay kolay izin vermeyen okullar da var. Çocukların sosyal medyaya ihtiyacı olmadığına inanıyorum. Ancak bu, hükümetin yasal işleminden çok okul müdürlüğünün inisiyatifine kalıyor. Öğrencilerin ders saatinde telefon kullanmasına izin vermeyen müdürleri takdir ediyorum. Okullarımızı bu konuda daha cesaretli olmaya davet ediyoruz.”

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da seçim kampanyası döneminde, göreve gelmesi halinde okullarda cep telefonu kullanımını yasaklayacağını vadetmiş; Fransız hükümeti, geçtiğimiz Eylül ayından itibaren bu yasağı uygulamaya başlamıştı.